POVAŽIE. Koncom uplynulého týždňa bolo v Považskej Bystrici dôležité rokovanie. Riaditeľ kancelárie a zároveň hovorca Združenia miest a obcí Slovenska prišiel riešiť dôležité otázky v ďalšom fungovaní samospráv po zmenách, ktoré nastávajú. Ako povedal riaditeľ Michal Kaliňák, nikto s nimi nerokoval a samosprávy sú teraz rukojemníkmi zmien, ktoré nezvládnu financovať.
Pre obce v regióne je veľkým problémom, že musia doplácať za služby súkromníkom, ktoré si neobjednali. Ďalším polenom pod nohy je stavebný zákon, ale aj presun pamiatkových úradov. Ako povedal primátor Považskej Bystrice, boja sa aj o osud obcí v dolinách po zapracovaní zmien o chránených územiach a národných parkov.

Pýtajú sa, kde vziať dostatok financií
Dva roky pandémie sa podpísalo aj na kondícií rozpočtov obcí v okrese Považská Bystrica. Výpadky v podielových daniach znamená kalkuláciu s výdavkami ešte precíznejšiu, ako doteraz. Problémov, ktoré v súvislosti s financiami musia samosprávy riešiť, je viacero.
V článku sa dočítate.
- Aké povinnosti pribudli samosprávam?
- Na čo musia doplácať súkromníkom?
- Koľko ich to bude stáť?
- Ako samosprávy vyčíslili nárast v cenách energii?
- Prečo boli zástupcovia samospráv protestovať a čo chystajú ďalej?
- Aký dopad to má na obyvateľov miest a obcí?
- PLUS: Rozhovor s hovorcom ZMOS-u pri návšteve Považskej Bystrice.
„Tých problémov je veľa. Na začiatku nového roka nám prišli predpisy, že budeme financovať súkromné centrá pre seniorov. Naši obyvatelia, ktorí sú v nich umiestnení, na každého musíme mesačne platiť sto eur. Nemáme to v rozpočte,“ povedala Dagmar Mikudíková, starostka obce Brvnište.
Pre Brvnište len táto jedna zmena zákona znamená mínus niekoľko tisíc eur. „V