V piatok 4. marca sa v považskobystrickej MG Art Galérii uskutočnila vernisáž výstavy keramikára a sochára Jerguša Gálika z Nových Zámkov. Mladý umelec študoval v Ateliéri keramiky na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, magisterské štúdium absolvoval na pražskej Umprum a v súčasnosti pokračuje na doktorandskom odbore v Banskej Bystrici. V Považskej Bystrici sa pokúsil návštevníkov zaujať úžitkovými predmetmi, ktoré okrem funkcie provokujú aj otázkami o nás samotných.
Koncept výstavy pripravil domáci kurátor a maliar Vladimír Vakov, ktorý v roku 2020 získal cenu Martina Benku. Výtvarníci sa pokúsili aj za pomoci púchovského zberateľa moderného umenia z rokov 1890 – 1990 Martina Ftáčnika na nasledujúcich riadkoch opísať situáciu umelca v dnešnej dobe a jeho možnosti z pohľadu rozdielnych umeleckých profesií a skúseností. Výstava potrvá do 22. apríla.
Aké možnosti má mladý umelec v súčasnosti na Slovensku? Potrebuje vycestovať, aby sa presadil na medzinárodnom trhu?
Umelec: Určite, ale stále musí tvrdo pracovať. Získané skúsenosti a najmä kontakty mu pomôžu presadiť sa a odrazia sa často aj v kvalite a hĺbke vlastnej tvorby. V súčasnosti je veľmi komplikované uživiť sa len umeleckou tvorbou, nutnosťou je druhé zamestnanie. Osobne som do zahraničia vycestoval, ale potreba vlastného ateliéru a ďalšieho vzdelávania ma priviedli naspäť domov. V umení, rovnako ako v iných oblastiach, existujú rozmanité kategórie umelcov a cena ich diel sa môže až absurdne a nepochopiteľne odlišovať.
V článku sa dočítate:
- Ako reagujú na rovnaké témy traja profesionáli z oblasti umenia?
- Môžu sa umelci uživiť umeleckou činnosťou?
- Kto by im mal pomáhať propagovať tvorbu v zahraničí?
- Sme ochotní investovať do kvalitného dizajnu?
- Ako pomáha umenie zlepšiť naše prežívanie a čím je jedinečné?
- Aké rozdiely si všímajú pri diele Posledná večera umelec, kurátor a zberateľ umenia?
- Existuje ešte škaredé umenie?