Marie Sartoryová pôsobí ako ambulantný klinický logopéd v Púchove už viac ako 20 rokov. Vo svojej odbornej praxi sa venuje problémom a poruchám reči, ktoré sa vyskytujú rovnako u detí, ako aj u dospelých.

Aké rečové problémy riešite najčastejšie? Kedy zbystriť a začať sledovať rečové prejavy dieťaťa?
Spektrum rečových problémov a diagnóz, s ktorými sa stretávame v ambulancii, je veľmi pestré, najčastejšie sú to však narušené výviny reči s poruchou koncentrácie a oneskoreným vývinom multisenzorického vnímania, poruchy výslovnosti jednotlivých hlások alebo skupín hlások známe ako dyslálie a hlasové poruchy.
Spôsob a úroveň komunikácie je dôležité sledovať už od útleho veku dieťaťa, a to ešte predtým, ako sa dieťa začne verbálne, teda slovne prejavovať, pretože na jeho ďalší vývin reči má veľký vplyv úroveň vnímania a porozumenia reči najbližšieho okolia. To znamená, že je potrebné, aby rodina sledovala, či dieťa reaguje primerane na otázky, príkazy, a či sa správne orientuje v priestore. Jednoducho povedané, či rozumie tomu, čo mu hovoríme.
V článku sa dočítate:
- Ako vyzerá rečový prejav dieťaťa v jednotlivých rokoch života?
- Ako môže rodič zlepšiť verbálne schopnosti svojho dieťaťa?
- Aké diagnózy môže zhoršená reč signalizovať?
- Kedy treba vyhľadať pomoc odborníka?
- Akým spôsobom treba stimulovať jemnú a hrubú motoriku?
- Aké sú rozdiely medzi logopedickým prístupom k deťom a dospelým?
- Ako prebieha liečba po mozgovej mŕtvici?
- Ktorí odborníci sa zapájajú do práce logopéda?
Aký je časový vývoj reči?
Prvé slová by sa vo všeobecnosti mali u zdravých detí začať objavovať okolo prvého roka a postupné spájanie slov do krátkych viet nastupuje väčšinou do druhého roka.