Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Košecké Podhradie – člen mikroregiónu Magura-Strážov

Na slovenskom vidieku je vo všeobecnosti horšia sociálno-ekonomická situácia ako v mestách. Tieto priepastné rozdiely sa prejavujú najmä v menších obciach, vzdialených od miest.

Nemožnosť zamestnať sa v blízkosti svojho bydliska a nedostatok možností na voľnočasové vyžitie zapríčiňuje odliv mladých ľudí z vidieka do miest. Navyše obce neustále zápasia s nedostatkom financií, dôsledkom čoho sa zhoršuje stav obecného majetku.
V snahe postupovať pri riešení týchto problémov koordinovane a teda efektívnejšie, založila obec Košecké Podhradie koncom roku 2003 spolu s obcami Čavoj, Dlžín, Horná Poruba, Kostolná Ves, Liešťany, Nevidzany, Rudnianska Lehota, Seč, Šútovce, Temeš, Valaská Belá a Zliechov mikroregión Magura – Strážov. Výber obcí nebol náhodný. Aj napriek tomu, že ležia na území dvoch okresov (Ilavského a Prievidzkého), geograficky tvoria jeden celok. Spájajú ich nielen obdobné problémy, ale aj typický vidiecky charakter územia s vysokým podielom lesov a chránených území, s veľkým potenciálom pre rozvoj cestovného ruchu. Cieľom mikroregiónu je pomôcť rozvoju a prosperite svojho územia, okrem iného aj zvýšením absorpcie finančných prostriedkov z európskych fondov. Prvý úspech v tomto smere sa dostavil už krátko po založení mikroregiónu, začiatkom roku 2004, v podobe získaných financií z programu SAPARD na spracovanie rozvojovej stratégie mikroregiónu. Táto bude ukončená v auguste tohto roku a následne na to sa mikroregión začne uchádzať o finančné prostriedky z programu LEADER na jej zrealizovanie.
Najväčšou úlohou pri spracovávaní stratégie rozvoja mikroregiónu je však naučiť ľudí rozmýšľať o problémoch a možnostiach ich riešenia nielen v rámci svojej obce, ale v rámci celého územia mikroregiónu. Aby vzťahy v mikroregióne nezostali len na úrovni samospráv obcí, ale existoval skutočný záujem obyvateľov na rozvoji celého regiónu, snaží sa nadviazať spoluprácu aj v rámci organizovania športových či kultúrnych podujatí. Za všetky spomenieme folklórny festival Belušky v Zliechove a v Čavoji, Cestu rozprávkovým lesom v Temeši, súťaž Mánesovou stopou vo Valaskej Belej, či súťaž Vidiek očami detí do ktorej sa zapojilo šesť ZŠ mikroregiónu. V Košeckom Podhradí bol príležitosťou na takúto spoluprácu futbalový turnaj - Memoriál Juraja Šimáka.

Skryť Vypnúť reklamu

Miestny vodovod považujú za stavbu dvoch tisícročí
Ani Košeckému Podhradiu sa tak, ako každej menšej obci, nevyhýbajú problémy s financiami. Prejavuje sa to aj na vodovode, ktorý samotní obyvatelia považujú za stavbu dvoch tisícročí. S jeho výstavbou sa začalo pred viac ako dvadsiatimi rokmi, kedy sa skolaudoval vodovod v Kopci. „Je to veľká škoda, pretože máme kvalitnú vodu. Dúfam, že sa nám ho podarí dokončiť. Hneď po kolaudácii sa naň môže napojiť päťdesiat domácností, ktoré prejavili záujem. Chceme ho doviesť aj do školskej budovy,“ hovorí starosta Vladimír Pagáč.
Možnosti na financovanie akcií vidí v členstve v mikroregióne Magura-Strážov. „Obec samotná nemá šancu získať dotácie z fondov EÚ. Oveľa väčšie má mikroregión. Potrebujeme dokončiť už spomínaný vodovod, vybudovať ihrisko, ďalšie milióny potrebujeme na rekonštrukciu kultúrneho domu,“ vysvetľuje. Zároveň spokojne konštatuje, že aspoň s jedným nemajú problém – zdravotnou starostlivosťou. Hoci v obci nie je zdravotnícke zariadenie, raz za dva týždne ju navštevuje praktický lekár pre dospelých. Ostatná zdravotnícka starostlivosť je poskytovaná občanom v Nemocnici s poliklinikou v Ilave. Pre starších občanov je zabezpečená opatrovateľská služba, ktorá je financovaná obcou.

Skryť Vypnúť reklamu

Žiaci i škôlkári v jednej budove
V obci s viac ako tisíckou obyvateľov majú materskú i malotriednu základnú školu. Obe zariadenia do júna tohto roka fungovali v dvoch samostatných budovách. Keďže detí v jednom i druhom ubúda, muselo vedenie obce pristúpiť k racionalizačným opatreniam. „Vzhľadom na výšku nášho rozpočtu i spôsob financovania školstva už nemôžeme ďalej financovať obe budovy. Školu i materskú školu však chceme zachovať. Preto sme sa rozhodli presťahovať obe zariadenia do jednej budovy. V materskej škole je voľné horné poschodie. Počas prázdnin ho zrekonštruujeme tak, aby v ňom mohli byť triedy pre malotriednu školu a jej budovu ponúkneme na prenájom,“ vysvetľuje starosta Vladimír Pagáč. Ako ďalej dodal, akciu za pol milióna korún ukončia do konca augusta, aby na začiatku roka bolo pre školákov i škôlkárov všetko pripravené. Materskú školu navštevuje dvadsaťtri detí a malotriednu ZŠ (1. – 4. ročník) štyridsaťtri žiakov. Druhý stupeň ZŠ musia žiaci absolvovať v neďalekej ZŠ v Košeci.

Skryť Vypnúť reklamu

Turistický ruch a pamätihodnosti lákajú veľa turistov
Pre rekreačné a turistické využitie má obec vytvorené dobré prírodné podmienky. V katastri obce sa nachádzajú ruiny hradu „Košeca“, vrch Vápeč( 956 m n.m.), ktorý vyniká svojou vápencovou flórou, vrch Sokol – známy hlavne svojím pestrým kvetenstvom, vo vzdialenosti 10 km od obce je stredisko zimných športov na Zliechove a pár kilometrov od Zliechova sa nachádza obec Čičmany, ktoré sú známe predovšetkým svojráznou architektúrou dreveníc.

Kultúra pokrivkáva, futbal sa začína opäť rozvíjať
V minulosti bolo v obci založené ochotnícke divadlo, ktoré, ako v mnohých iných dedinách, plnilo nielen ľudovýchovné a spoločenské poslanie, ale bolo asi aj jediným prostriedkom udržiavania národného povedomia a kultúrnej sebarealizácie dedinskej mládeže. V súčasnosti sa udržujú kultúrne podujatia pri príležitosti osláv Dňa matiek, Medzinárodného dňa detí, október – mesiaca úcty k starším, Mikuláša. Obecný úrad poriada detské diskotéky, ako aj divadelné vystúpenia súborov z neďalekých miest.
Podobne ako v iných menších obciach i v Košeckom Podhradí sa ako hlavný šport udomácnil futbal. Hoci tento šport mal v obci dlhodobú tradíciu, v roku 1998 bola jeho činnosť prerušená. S príchodom mladšej generácie bola obnovená a v roku 2003 začalo mužstvo TJ SLOVAN Košecké Podhradie hrať v 3. triede oblastnej súťaže. Ročník 2004/2005 bol preň veľmi úspešný, keďže vybojoval postup do 2. triedy oblastnej súťaže. Futbal sa opäť stáva významnou zložkou života ľudí v obci. Je to i zásluhou hráčov zo susednej Hornej Poruby, s ktorou si navzájom vypomáhajú. Futbalisti majú ďalšie ambície. Podľa člena futbalového výboru Martin Prostináka sa chcú v ďalšom ročníku udržať vo vyššej triede do ôsmeho miesta. Ktovie, možno ďalší nádejní hráči vyrastú zo žiakov, ktorí sa tiež začínajú pripravovať, aby sa mohli prihlásiť do súťaže.

Poloha, rozloha obce
Obec Košecké Podhradie leží na severozápadnom Slovensku v Strážovskej hornatine v údolí Podhradského potoka, 9 km juhovýchodne od Ilavy. Tvoria ju tri menšie obce: Veľké Košecké Podhradie, Malé Košecké Podhradie a Kopec. Rozloha územia je 3691 ha. Veľmi členité územie má pahorkatinový, vrchovinový až hornatý charakter povrchu. Tvoria ho prevažne druhohorné horniny s príkrovovými troskami i skrasovatené horniny.

Nové insígnie obce
Pôvodný erb bol pri oslavách 600. výročia písomnej zmienky. Symbolizoval všetky tri časti Košeckého Podhradia – pečať Kopec, silueta hradu Malé Košecké Podhradie a poľnohospodárske nástroje so snopom Veľké Košecké Podhradie. Lenže vtedy nebola povinnosť zaregistrovať ho. „Zistili sme to až vlani. Poslali sme náš erb na registráciu. Zrejme nevyhovoval, pretože heraldici spracovali nový návrh. Rovnako sa zmenila aj vlajka, do ktorej pribudla modrá farba,“ vysvetlil zmenu obecných insígnií starosta Vladimír Pagáč. Aj v novom erbe sú zahrnuté symboly všetkých troch častí Košeckého Podhradia.

Keď treba hasiť, dobrovoľníkov sa zíde skutočne dosť
Aj tak sa dá povedať o dobrovoľných hasičoch v Košeckom Podhradí. Kedysi fungovali v obci tri dobrovoľné hasičské zbory – v každej časti. Majú aj samostatné zbrojnice. Len členov akosi chýba. Chuť ľudí i mládeže pracovať ako dobrovoľní hasiči sa vytráca. Pritom tradícia bola veľmi dobrá, rovnako aj výsledky na súťažiach. Najmä mladí hasiči dosahovali popredné umiestnenia v regióne v súťaži Plameň. Tento rok však zostali súťaže bez nich. „Všetci sa rozbehli, a tak sme nemohli vytvoriť žiadne družstvo. Ale na druhej strane musím povedať, že keď je treba hasiť, dobrovoľníkov sa zíde skutočne dosť. Našťastie, to nie je často potrebné,“ dodal starosta V. Pagáč.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 2. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz
 3. Tento rok turizmu neprial
 4. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 8. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 9. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 3. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 6. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 10. Tento rok turizmu neprial
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 16 298
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 14 433
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 9 973
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 764
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 787
 6. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 5 481
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 5 426
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 979
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 960
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 759

Blogy SME

 1. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia
 2. Samuel Ivančák: Hommage à Miroslav Zikmund
 3. Naďa Serafínová: Komentár autora: Zdravotníci, sme s vami
 4. Marek Strapko: Tak tomuto sa hovorí politicky vyzretý líder!
 5. Ján Marton: Vízia ministerstva pôdohospodárstva 2035 - oslava víťazného februára 1948.
 6. Ivan Mlynár: ZUZANA ČAPUTOVÁ – JEDINÝ ŠTÁTNIK V KRÁĽOVSTVE PLEBEJSKOM.
 7. Monika Vojčíkova: Vládny hochštapler a jeho/našich/ 500 eur.
 8. Martin Bohoš: Europol počas akcie zameranej na Money Muling identifikoval viac ako 18 000 „bielych koní“, zatkol takmer 2 000 z nich
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 13 435
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 991
 3. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 694
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 076
 5. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 737
 6. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 734
 7. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 710
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 567
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Futbalisti Považskej Bystrice si na jeseň počínali v III. lige suverénne.

Jesenná časť tretej ligy Západ dopadla pre futbalistov Považskej Bystrice výborne.


8 h
Ilustračná foto

Na dištančnú formu prechádzajú aj všetky triedy druhého stupňa v okrese Považská Bystrica. Školy budú zatvorené od pondelka 6. decembra. Rozhodol o tom krízový štáb.


12 h

V Považskej Bystrici sa hralo „šesťbodové“ derby, na ľade siedmeho HK´95 sa predstavil šiesty Spartak Dubnica.


14 h

Bežec z Lysej pod Makytou TOMÁŠ JANÍČEK (17) sa rozlúčil s dorasteneckou kategóriou tak, ako sa na talent patrí, ziskom titulu majstra Slovenska v krose na štvorkilometrovej trati.


1. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V okresoch Rimavská Sobota a Revúca PCR testy potvrdili veľa infikovaných covidom.


1. dec

Policajti mladého muža poznajú, jeho správanie riešili niekoľkokrát. Obvinili ho z útoku na verejného činiteľa.


10 h

Odporúčajú ľuďom, aby sa pohybovali v skupinkách.


16 h

Dlhoročná folkloristka, speváčka, členka folklórnych skupín a propagátorka ľudovej kultúry a zvykov našich predkov Martina Žabčíková zomrela 29. novembra vo veku 37 rokov.


16 h

Blogy SME

 1. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia
 2. Samuel Ivančák: Hommage à Miroslav Zikmund
 3. Naďa Serafínová: Komentár autora: Zdravotníci, sme s vami
 4. Marek Strapko: Tak tomuto sa hovorí politicky vyzretý líder!
 5. Ján Marton: Vízia ministerstva pôdohospodárstva 2035 - oslava víťazného februára 1948.
 6. Ivan Mlynár: ZUZANA ČAPUTOVÁ – JEDINÝ ŠTÁTNIK V KRÁĽOVSTVE PLEBEJSKOM.
 7. Monika Vojčíkova: Vládny hochštapler a jeho/našich/ 500 eur.
 8. Martin Bohoš: Europol počas akcie zameranej na Money Muling identifikoval viac ako 18 000 „bielych koní“, zatkol takmer 2 000 z nich
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 13 435
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 991
 3. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 694
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 076
 5. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 737
 6. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 734
 7. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 710
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 567
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu