Pondelok, 6. december, 2021 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Streženice majú svoje insígnie

Posledných šesťsto rokov histórie Streženíc, ktoré si obec onedlho pripomenie, je možné sledovať i z písomných prameňov, keď zmienky pochádzajú zo začiatku pätnásteho storočia.

Pre rekonštrukciu dnešných symbolov bol dôležitý odtlačok pečatidla obce z prvej polovice 19. storočia, ktorý je uložený v Ústrednom archíve geodézie a kartografie v Bratislave. Že ide o pečať obce, nasvedčuje jeho latinský kruhopis Sigillum Comunikatis Strezenicz, ktorý v poli dominuje.
Hlavným symbolom erbu sa stalo osemšpicové koleso voza, nie kolovrátka, ako sa uvažovalo v roku 2002. Koleso sa ovenčilo ratolesťami. Farba štítu je modrá, farba kolesa strieborná a ratolesti zlaté. Erb sa prerokoval ešte v jeseni 2002 v Heraldickej komisii Slovenskej republiky, ktorá ho odporučila schváliť zastupiteľstvu v tejto podobe: V modrom štíte strieborné osemšpicové koleso, dookola ovenčené zlatými ratolesťami malých protistojných lístkov. Z farieb erbu, erbových figúr sa určila aj vlajka obce, ktorá pozostáva z piatich pozdĺžnych pruhov vo farbách bielej (2/7), modrej (1/7), bielej (1/7), modrej (1/7) a žltej (2/7) a je ukončená tromi cípmi. Pečať obce je okrúhla, uprostred s obecným symbolom a kruhopisom OBEC STREŽENICE s priemerom 35 milimetrov.
Ak analyzujeme obsah erbu, obsahuje nesporne poľnohospodársky a prírodný motív, možno súvisiaci aj so strážnou funkciou obce.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrúhle výročia neobišli ani školu či materskú škôlku
Streženice prežívali radostné chvíle, keď im architekt, majstri a robotníci v skrátenom termíne oznámili dokončenie novej školskej budovy. Písal sa rok 1955, keď nová budova nahradila drevenú školu, postavenú provizórne zo zrubov, kde sa vyučovalo plných 24 rokov. V drevenici sa vychovali stovky mladých ľudí, ktorí si dopĺňali ďalej vzdelanie v meštianskej škole v Púchove. I keď sa v tunajšej škole za celý čas jej trvania vystriedalo veľa dobrých učiteľov, ktorým patrí vďaka. Od roku 1977 pôsobilo na škole striedavo 12 učiteľov. Potom bola prevádzka ZŠ prerušená. Žiaci chodili do Púchova. V školskom roku 1990/1991 sa opäť vracia život do streženickej školy, no až v roku 1995 je v nej zriadené aj riaditeľstvo, školu vied­la Mária Sabová, ktorú v roku 2004 vystriedala súčasná riaditeľka Alena Mošková. „Za to, že škola u nás funguje, sa môžu rodičia poďakovať starostovi,“ hovorí A. Mošková.
Popri základnej škole ruka v ruke kráčala i materská škola. Prvou riaditeľkou v materskej škole bola Emília Krajčoviech. Súčasná riaditeľka Margita Koncová hovorí, že nie sú iba obyčajnou škôlkou. „Môžeme sa pochváliť vlastným časopisom Drobček, naše deti sú veľmi tvorivé. Zapojili sme sa do programov Lego dacta a stomatologického projektu Zdravý úsmev.“

Skryť Vypnúť reklamu

O vodu z prameňov je záujem
Obec sa môže pochváliť aj dvoma prameňmi, z ktorých vyviera slabo mineralizovaná voda. Nielen miestni občania majú o ňu záujem, a tak sa stáva, že v letných mesiacoch sa navečer z prameňov vody nabrať nedá. Prameň v Slatine je na hornom konci obce a bol zachytený do dreveného kadluba do hĺbky tri metre. Hydrouhličitanová, sodná, uhličitá voda má zvýšený obsah lítia a kyseliny boritej. Prameň pri Keblí bol zachytený v roku 1928 v drevenom kadlube, hĺbka je takmer štyri metre. O hydrouhličitanovú, sodnú, uhličitú vodu je taktiež záujem. Oba pramene sú po rekonštrukcii obmurované a vosa sa z nich čerpá pumpou.

Futbalový ošiaľ začal Juventus
Začiatky futbalu v Streženiciach siahajú do doby pred II. svetovou vojnou. Hrávalo sa na rôznych voľných priestranstvách, až sa napokon našlo miesto pre stále ihrisko. Domovom mužov i chlapcov naháňajúcich loptu sa stali Bubroviny. Tesne po skončení vojny sa nadšenci rozhodli založiť prvý futbalový klub. Dnes už nik nevie, koľko návrhov na pomenovanie padlo, no napokon sa rozhodli pre slávny taliansky Juventus.
Medzi zakladateľov klubu patrili Karol Gašpárek, Pavol Granzer, Pavol Kubiš, Rudolf Kováč, Jozef Pivko a František Granzer. V šesťdesiatych rokoch sa klub premenoval na Sokol a sedemdesiate roky priniesli ďalšiu zmenu názvu. Ten prišiel s najväčším sponzorom – jednotným roľníckym družstvom. Novovzniknutá Telovýchovná jednota Družstevník Streženice začala obdobie budovania športového areálu. Nové zábradlie, kovové bránky, lavičky na sedenie pre divákov, striedačky a kabíny pre hráčov a rozhodcov. Medzi tými, ktorí sa podieľali na zrode vynoveného stánku, mal najväčšie zásluhy Ladislav Baška.
Zmeny v spoločnosti neobišli ani šport, a tak v roku 2004 sa mení názov opäť. Futbalový klub Streženice sa začlenil do Asociácie telovýchovných jednôt a klubov Slovenska a pracuje ako samostatný právny subjekt. Futbalisti sa i naďalej spoliehajú na pomoc sponzorov a najmä obce. Terajším prezidentom klubu je Jozef Kadlec a klub má tri mužstvá. Žiakov pod vedením Juraja Hrišu, dorastencov trénuje Ing. Martin Rypák a mužov, ktorých trénuje Jozef Sporiš. Vo futbalových družstvách sa vymenilo za šesťdesiatročné obdobie množstvo hráčov i trénerov. Tí sú známi i terajšej mládeži, lebo väčšina z nich tvorí mužstvo Starých pánov, ktoré bolo založené v roku 1993 a v súčasnosti trénuje pod vedením Jozefa Košúta.
Jozef Loduha spomína. „Ako chlapec som hrával ešte so zakladajúcimi členmi. Nie vždy bola na ihrisku iba radosť, pamätám sa, keď blízko ihriska bombardovali. Futbal ma vždy lákal a hoci mi ho otec neraz zakázal, hral som aj tak. Vždy sa to dozvedel od susedov, keď mu povedali: „Ten tvoj chalan dobre hráva, bude čosi z neho.“ Boli sme dobrá partia, držali sme pokope. Pred odchodom na vojnu v Olomouci som hrával za béčko Makyty, kde bolo mnoho futbalistov, ktorí obliekali i dres Streženíc. Po vojne som prestúpil do Kovoslužby Beluša a po zranení som si dal pauzu. S kariérou som neskončil, pokračoval som doma. Na zápasy sme chodievali na bicykloch, hrávalo sa vždy v nedeľu. Nie vždy sa darilo, prišli aj výprasky, ako v priateľskom zápase v Pruskom. Najťažší súperi boli v Kočkovciach, Plevníku... Oženil som sa a futbal musel ustúpiť. S futbalom som prežil pekných tridsaťtri rokov,“ hovorí Jozef Loduha, podľa ktorého chýba dnešným hráčom viac srdca.

Skryť Vypnúť reklamu

Najstarší spolok v obci majú hasiči
Je tomu práve neuveriteľných osemdesiat rokov, keď v roku 1925 začal v obci pracovať dobrovoľný hasičský zbor. Prvý veliteľ Štefan Ondruš mal k dispozícii desať zakladajúcich členov a ručnú štvorkolesovú striekačku. Presné údaje, kedy bola vybudovaná drevená hasičská zbrojnica, nie sú, ale slúžila však až do roku 1962, kedy ju vystriedala novopostavená zbrojnica, na čom mali zásluhu hlavne vtedajší starosta obce Jozef Loduha, poslanci a spoluobčania, ktorí sa na výstavbe podieľali.
„U hasičov som začal ako osemnásťročný mladík v roku 1950. Bolo to pre mňa niečo nové, bavilo ma to. Spomínam si na starú drevenú zbrojnicu, v ktorej sme mali ručnú striekačku. Po postavení novej sme v roku 1970 kúpili novú striekačku PP 12 a o šesť rokov neskôr dokonca Aviu,“ spomína Ondrej Pivko. Hasiči sa mohli zúčastňovať rôznych pohárových a okrskových súťaží. V roku 1999 prešla zbrojnica rekonštrukciou. Vrchná časť sa nadmurovala a pokryla novou krytinou. Podarilo sa to hlavne vďaka sponzorom, dobrovoľným brigádnikom a v spolupráci so starostom obce Jozefom Kováčikom. Zastaralé vybavenie sa postaralo o slabšie úspechy na súťažiach. V roku 2001 pribudla nová striekačka, na kúpe ktorej sa podieľali DHZ, obec Streženice a sponzorsky Ing. Štefan Rosina st. Tvrdý tréning družstva mužov a neskôr aj žienpriniesli úspechy. O dva roky muži získali tri víťazné poháre, ženy zožali veľké úspechy v rôznych súťažiach v minulom roku. Činnosť dobrovoľného hasičského zboru však nespočíva len v reprezentovaní obce na rôznych súťažiach, ale hlavne v pomoci pri zásahoch, a to pri požiaroch alebo povodiach.
Z tých najväčších treba spomenúť požiare stodôl v roku 1982 a v roku 2001 u Halasovcov. „Všetci si pamätajú na požiare, ktoré bývali založené úmyselne. Stalo sa tak na Šteplniciach v roku 1982. Horelo každý druhý piatok o pol ôsmej večer,“ dodáva Ondrej Pivko. Povodne preverili pohotovosť hasičov, a to v rokoch 1997 - 2000. Medzi tradície DHZ však patrí aj chodenie pod šable na fašiangy a poriadanie tanečných zábav. V súčasnosti členskú základňu tvorí 66 členov, z toho 15 žien. Súčasným predsedom DHZ je Rudolf Brindza a veliteľom Martin Naňák.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 2. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 5. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 6. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 7. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 8. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú
 9. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 10. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 3. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Compliance – who should be responsible?
 6. Employee's age as a new ground for notice of termination
 7. Ako podnikať na internete. V Košiciach sa to naučíte zadarmo
 8. Buďte o krok napred voči konkurencií so štúdiom MBA
 9. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 10. Domáci pomocníci, ktorí skvalitnia život a dbajú o vaše zdravie
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 172
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 775
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 902
 4. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 903
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 297
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 3 782
 7. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 3 539
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 313
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 165
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 038

Blogy SME

 1. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 2. Štefan Vidlár: Sabotéri pandémije
 3. Ján Rudolf: Zastavme korupciu, ale aj krvavé oči!
 4. Ján Šeďo: Preventívna prehliadka u lekára skončila kolonoskopiou - moje skúsenosti.
 5. Soňa Bulbeck: O umení prepojiť staré a nové...
 6. Jana Hanuliaková: Ku komu sa prihovárate pán Mazurek?
 7. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 8. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 252
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 402
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 937
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 885
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 779
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 411
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 752
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 736
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračné foto

Od dnešného dňa sa za parkovanie v centre Ilavy platí.


SITA 5 h
Otužilci z Podhradského mora na druhú adventnú nedeľu.

Priaznivci ľadového kúpeľu pod holým nebom nám prezradili obľúbené miesta na otužovanie. Podľa lekárov je priaznivé pre telo aj dušu. Nechajte sa inšpirovať, máme pre vás zoznam vhodných miest.


a 1 ďalší 5. dec
Ilustračné foto.

Mesto Ilava získalo nenávratný finančný príspevok 122 400 eur na zabezpečenie kvalitnej a dostupnej opatrovateľskej služby.


SITA 5. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Medzi výjazdmi ku covidovým pacientom už nemajú čas ani na prestávku.


3. dec

Život sa mu zmenil po prečítaní jedného článku a studenej sprche.


5. dec

Zverejnili jej meno, adresu i profil na Facebooku. Hygienička Martina Kučíková patrí po minulom týždni zrejme k najznámejším z odboru.


3. dec

Dôchodkyňa zaútočila na priateľa svojej dcéry s nožom v ruke.


10 h

Blogy SME

 1. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 2. Štefan Vidlár: Sabotéri pandémije
 3. Ján Rudolf: Zastavme korupciu, ale aj krvavé oči!
 4. Ján Šeďo: Preventívna prehliadka u lekára skončila kolonoskopiou - moje skúsenosti.
 5. Soňa Bulbeck: O umení prepojiť staré a nové...
 6. Jana Hanuliaková: Ku komu sa prihovárate pán Mazurek?
 7. Martin Zachar: Dočkáme sa debutu slovenského brankára v NHL po viac než 14 rokoch?
 8. Andrej Hossa: Fenomén s názvom repasovanie: Prečo si kúpiť repasované produkty?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 252
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 402
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 937
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 885
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 779
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 411
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 752
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 736
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu