Púchov. Počet miest v materských školách by sa čiastočne zvýšil, keby si matky na rodičovských dovolenkách nechali staršie deti doma. Žiadosti o prijatie do škôlok sa posudzujú len na základe veku detí. Na prípadnú inklúziu nemáme stále dostatočné personálne kapacity. V budúcnosti sa možno časť detí začne vzdelávať doma.

Znevýhodnené rodiny v Púchove
Od septembra minulého roka sa na Slovensku uzákonilo predprimárne vzdelávanie. Posledný rok v materskej škole by mal pomôcť najmä znevýhodneným rodinám, aby sa ich deti adaptovali na vzdelávací proces. Materské školy v okrese Púchov podľa viacerých zdrojov riešia problémy znevýhodnených rodín iba v ojedinelých prípadoch.
Podľa hovorkyne mesta Púchov Laury Krošlákovej v miestnych materských školách neprijali v poslednom roku 27 škôlkarov, všetkých mladších ako tri roky. 27 detí pokračuje v pred-školskom vzdelávaní na základe odkladu povinnej školskej dochádzky.
Detaily upresňuje Laura Krošláková:„V rámci mesta máme v materských školách integrované jedno dieťa so zdravotným znevýhodnením. Jedno dieťa je v procese diagnostiky a dve deti sú zaradené v programe dotácií na podporu výchovy k plneniu školských povinností.“
Školské absencie riešili v Púchove len v dvoch prípadoch, kedy po intervencii došlo k náprave. Na materských školách neevidujú žiadny prípad domáceho vzdelávania. V rámci základnej školy sa doma vzdelávajú dve deti.

Potreby skupiny ako priorita
V Materskej škole Beluša opisujú pedagogičky vlastné postrehy so znevýhodnenými žiakmi.
V článku sa dočítate:
- Ktoré znevýhodnené deti sa darí integrovať v materskej škole v Beluši?
- Koľko pomocných zamestnancov sa podarilo zamestnať v uplynulej dobe?
- Aké hlavné problémy sa objavujú v súvislosti s integráciou?
- Aké faktory vplývajú na nedostatok miesta v materských školách?
- Ktoré nedostatky u detí vnímajú pedagógovia v materskej a základnej škole?
- Prečo by mohla byť alternatívou domáca výučba?