Prostredníctvom merania hladín krvného cukru – glykémie - môže pacient lepšie ,,poznať svoj diabetes, hodnotiť vplyv jedla na zmeny hladín krvného cukru, vplyv fyzickej aktivity, stresu, choroby atď.
V spolupráci s lekárom je možné podľa nameraných hodnôt voliť typ liečby, upravovať, prípadne ju meniť, s cieľom dosiahnúť čo najlepšie výsledky . Zo skúsenosti vyplýva, že pravidelné meranie hladín krvného cukru pomáha udržiavať zdravý životný štýl a pacienta vťahuje intenzívnejšie do liečby svojej cukrovky.
V súčasnosti sú pre pacientov s cukrovkou k dispozícii 2 základné spôsoby zisťovanie hladiny krvného cukru
- Meranie prostredníctvom osobného glukometra
- Kontinuálna monitorácia glykémii
Ad 1. Osobné glukometre

Na trhu je veľké množstvo osobných glukometrov, ktoré sú uživateľsky veľmi jednoduché a merajú hladinu cukru z malej kvapky krvi. Tú získame odberom z prsta, pomocou odberového pera. Nanesením kvapky krvi na testovací prúžok, ktorý je vložený do glukometra, zistíme za pár sekúnd aktuálnu hodnotu krvného cukru.
Úroveň sledovania glykémii / sa líši podľa typu cukrovky, liečby a spolupráce pacienta.
Pacienti s DM 1.typu by mali realizovať kontrolu glykémii / hovoríme o selfmonitoringu/ častejšie – priemerne – 4-8x denne.
Pacienti s DM 2.typu, v závislosti od liečby, cca 1x týždenne až 1-2x denne. Frekventnejšie meranie je doporučované počas zvláštnych situácii ako je napr. horúčkovité ochorenie, športova aktivita, gravidita, atď.
Ad 2. Kontinuálny monitoring glykémie

Glukometre sú pri liečbe cukrovky nenahraditeľnými pomocníkmi, ale neposkytujú ucelený pohľad na vzostupy a poklesy hladín cukru počas celého dňa.
Toto sú schopné ponúknuť kontinuálne monitory glykémii. Je to novšia technológia, ktorá je dostupná už aj na Slovensku a je určená pre pacientov s DM 1.typ.
Kontinuálny monitoring glykémii pozostáva z 3 časti:
- 1. Senzora, ktorý je zavedený bezbolestne pomocou zavádzača do podkožia najčastejšie ramena, brucha a počas 7-14 dní je schopný zaznamenávať zmeny koncentrácie glukózy v medzibunkovej tekutine a každých 5 minút aktualizovať jej hodnotu.
- 2. Vysielača, ktorý je spojený so senzorom a odosiela údaje o hladine cukru do
- 3. Prijmača, ktorým môže byť napr. pacientov mobilný telefón či smart hodinky.
Okrem hladiny cukru sa pacient dozvedá aj trend vývoja hladiny cukru, t.j či hladina cukru glykémie stúpa alebo klesá.
Ďalšia dôležitá vec je aj možnosť nastavenia si alarmov, ktoré upozornia na výkyvy glykémii smerom nahor a nadol.
Z viacročných skúseností používania kontinuálneho monitoringu glykémii vo svete jednoznačne vyplýva, že používanie tohto systému monitoringu dokáže zlepšiť výsledky liečby diabetikov 1.typu, zvýšiť kvalitu života a spokojnosť s liečbou.
MUDr. Janette Panáčková, MJ MED s.r.o, diabetológ, Púchov