PÚCHOV. 25. marca 1942 o 20:20 hod. vypravili z Popradu prvý transport Židov na území Slovenska. Od marca do augusta 1942 bolo z Púchova vypravených spolu asi šesť vlakov. Väčšina púchovských Židov bola deportovaná počas prvej vlny transportov. Posledných odviezli dňa 13. septembra 1944.
Židovská náboženská obec v meste predstavovala približne 250 členov. Komunitu sa nepodarilo po vojne obnoviť. V okrese existovali aj ďalšie tri židovské obce v Pruskom, Lúkach a v Bolešove, ktoré postihol rovnaký osud. Konečný súpis občanov v okrese uvádza 464 osôb.
Zážitková výstava v púchovskom Župnom dome Chybia! pripomenie toto smutné výročie verejnosti aj vďaka autentickým materiálom a audiovizuálnym dielam. Zážitok podporia zvukové a svetelné efekty. Vernisáž sa uskutoční dňa 24.3. o 18 hod. a výstava potrvá do 21.4.2022. Odborný výklad historika Pavla Makynu doplní umelecká výpoveď sochára Jaroslava Martiša. V rámci výstavy sa bude premietať krátky študentský film Vymazaní od Adama Viktora Filipa.
Problematický vzťah k Židom
V článku sa dočítate:
- Aký bol vzťah Lednických pánov k Židom?
- Aká tragédia sa odohrala na konci roku 1919?
- Čo zostalo po Synagóge v Púchove?
- Ako sa správali Púchovčania k Židom?
- Aký nápis objavil historik na starej fotografii?
- Čo sa stalo Anne Pecharovej?
- Prečo sa púchovský sochár venoval téme holokaustu?
Výstava približuje riešenie židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1939 až 1945 s presahom k situácii v Púchove. Pavol Makyna sa tejto téme venuje od študentských čias. Väčšinu lokálnych informácii čerpá z považskobystrického archívu.
„Židovská komunita existovala v meste asi od prelomu 17. a 18. storočia, kedy imigrovali do Púchova židia z regiónu Halič. Konflikty medzi židmi a väčšinovým