POVAŽSKÁ BYSTRICA. Firmy v regióne už riešia dopady vojny na Ukrajine na svoje podnikanie. Niektoré obsadzujú pracovné pozície utečencami a označujú svoje ponuky na zamestnanie aj v Ukrajinskom jazyku. Iné však majú opačný problém a to udržať zamestnanosť na rovnakej úrovni ako pred vojnou. Ich obchodné záujmy totiž siahali aj na Ukrajinu a do Ruska.
Úrad práce v Považskej Bystrici prispôsobil svoj chod tak, aby si Ukrajinské ženy mohli ľahko nájsť zamestnanie a tiež v prípade, že potrebujú dávku v hmotnej núdzi. Po získaní štatútu Dočasného útočiska sa tak môžu obrátiť na úrad a všetky potrebné dokumenty a informácie majú aj v rodnom jazyku.
Pracovný portál taktiež upravil svoje ponuky, aby utečenci mali rovnaké možnosti zamestnať sa, ako Slováci. Pri zadávaní voľných pracovných pozícií môže zamestnávateľ označiť, že sú vhodné pre Ukrajincov. Pri ponuke tak nájdu aj popis v azbuke.
Väčšina ľudí tieto kroky víta a taktiež s uznaním hovoria o pracovitosti a sile Ukrajinských žien, ktoré sa napriek ťažkému osudu nedali zlomiť už pár dní po príchode do regiónu sa hrnú do práce. Nájdu sa však aj takí, ktorí toto kritizujú. Majú pocit, že nebude dostatok práce pre domácich.
V článku sa dočítate
- Čo musia utečenci absolvovať, aby mohli začať u nás pracovať?
- Ako postupujú zamestnávatelia v regióne?
- Ako sa prispôsobili na úrade práce príchodu utečencov? Na čo majú po príchode nárok?
- Kde už Ukrajinky zamestnali?
- Sú podniky v regióne, ktoré vojna znevýhodnila?
- Aké pracovné pozície sú najčastejšie vhodné aj pre utečencov z Ukrajiny?
- Môžu u nás začať pracovať aj ukrajinskí učitelia?
- Aké sú reakcie ľudí z regiónu na príchod utečencov?

Pomáhajú rodina a známi
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Považskej Bystrici rýchlo zareagoval na aktuálnu situáciu s príchodom utečencov pred vojnu na Ukrajine. Keďže už desiatky väčšinou žien s deťmi v regióne našli strechu nad hlavou, aj úrady sú nápomocné pri vybavovaní všetkého potrebného.
„ÚPSVaR Považská Bystrica má prispôsobené tlačivá o dávkach v hmotnej núdzi v ukrajinskom aj anglickom jazyku. K 14. marcu evidujeme 24 žiadostí,“ informoval riaditeľ ÚPSVaR v Považskej Bystrici Marcel Janco. Aj pri riešení administratívy sa ukazuje vysoká miera solidarity.