POVAŽIE. Väčšina dospelých si ešte zo školských čias pamätá brannú výchovu alebo branecké výcviky. Skúšanie plynovej masky, meranie veľkosti hlavy, ale aj orientácia v priestore pomocou buzoly. Dnes už deti takéto aktivity v škole neabsolvujú nahradili ich však iné, prierezové predmety. Stredoškoláci majú tieto témy zahrnuté aj vo viacdennom kurze.
Pobyt v teréne známy ako branné cvičenie je dnes už nahradený účelovým cvičením a didaktickými hrami. Keď v minulosti boli deti konfrontované priamo s praktickým nácvikom ochrany zdravia počas vojny alebo živelnej katastrofy, na základných školách sa už zameriava skôr na prvú pomoc a pohybové zručnosti.
Na stredných školách sú žiaci a študenti konfrontovaní aj s hrozbami súvisiacimi s vojnou alebo teroristickými útokmi. K praktickým radám počas celej školskej dochádzky pribudla aj výchova smerovaná k rozvoju psychickej odolnosti detí a mládeže v náročných situáciách.
V článku sa dočítate
- Čo nahradilo pôvodnú brannú výchovu?
- Ako sú tieto témy zaradené do vyučovania?
- Chodia deti ešte do prírody? Čo sa tam učia?
- Aké informácie ohľadne hrozieb dostávajú stredoškoláci?
- Aký je názor rodičov?

Majú pomáhať druhým a ochrániť seba
Na prvom stupni základných škôl je v osnovách pre deti pripravená prierezová téma Ochrana života a zdravia. „Zámerom je viesť žiakov k ochrane svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí prostredníctvom teoretických a praktických poznatkov, zručností v sebaochrane, poskytovania pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života,“ povedal Tomáš Kostelník riaditeľ Odboru komunikácie z Ministerstva školstva SR. Znamená to, že na veku primeranej úrovni integruje postoje, vedomosti a zručnosti žiakov zamerané na zdravý životný štýl a ochranu života a zdravia v mimoriadnych a nepredvídateľných situáciách.