POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pri hlavnom cestnom ťahu na Rajec museli hasiči v Považskej Bystrici zasahovať pri požiari trávnatého a krovinatého porastu. Požiar sa najskôr snažili ľudia uhasiť svojpomocne. Vietor a suchá tráva však plamene rýchlo šírili smerom k budovám v tesnej blízosti.
Napriek neustálym upozorneniam zo strany záchranných zložiek, že vypaľovanie trávy je proti legislatíve a nebezpečné, ľudia sú, zdá sa, nepoučiteľní. Aj keď podľa hasičov sú príčiny tohto požiaru v štádiu zisťovania, miestni obyvatelia vravia o úmysle.
V článku sa dočítate
- Čo bolo príčinou požiaru?
- Koľko plochy zachvátil?
- Museli zasahovať aj profesionálni hasiči?
- Prečo vypaľovanie trávy nie je dobré pre životné prostredie?

Oheň ničí celé biotopy
Slnečné lúče e teplé počasie urýchlili práce v záhradách. V minulosti bolo vypaľovanie trávnatých porastov bežné. Pri zakladaní ohňov tam, kde by sa mohol rozšíriť, je to porušenie legislatívy. Ďalším negatívnym aspektom je dopad na životné prostredie.
„S príchodom jarných dní sa každoročne vytvárajú podmienky kedy sa nová vegetácia len začína rozvíjať a zostatky minuloročnej suchej trávy, lístia a ihličia predstavujú veľké nebezpečenstvo vzniku požiarov, ale najmä ich rýchleho rozšírenia. Každý rok sa opakujú situácie, pri ktorých dochádza k vzniku zbytočných škôd, ktoré by pri zvýšenej opatrnosti nemuseli byť,“ upozorňujú z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Považskej Bystrici.