POVAŽIE. V regióne prevažujú v počte utečencov deti. Tých je viac ako dospelých, prevažne žien, ktoré prichádzajú z vojnou zmietanej Ukrajiny práve s deťmi. Podľa štatistík na Ukrajine zakladajú rodiny mladší ľudia a majú aj viacej detí.
Keď sa utečenci rozhodnú zostať v regióne ako v prechodnom domove, deti musia pokračovať v školskej dochádzke. Je to pre deti ďalší stres po veľmi traumatizujúcom odchode z bombardovanej krajiny a tiež náročnej, občas aj nebezpečnej cesty. Nové, neznáme prostredie a cudzí jazyk musia zvládnuť bez prípravy a uprostred rozbehnutého školského roka.
V článku sa dočítate
- Ako deti reagujú na konverrzácie v rodinách?
- Do akej miery ovplyvňuje deti názor ich rodičov?
- Ako pomôcť spolužiakom svojich detí z Ukrajiny, aby sa lepšie začlenili?
Aj keď v školách majú už množstvo pomôcok a usmernení, ako s týmito deťmi pracovať, školou sa ich život u nás nekončí. Zvyšok dňa trávia opäť v neznámom prostredí so zvyškom rodiny, ktorí mohli utiecť pred vojnou. Tento čas býva podľa psychológov najviac náročný, pretože v škole majú konkrétny režim a musia sa učiť, no vo voľnom čase je to veľká neznáma.
Pomôcť môže každý a je vhodné sa zapojiť. Ako povedala psychologička, aj úsmev a pár prívetivých slov dokážu zmierniť traumy viac, ako si myslíme.

Deti by mali budovať priateľstvá
Podľa psychologičky ako keby rodičia niekedy zabúdali, že ich deti počujú. „Deti profiluje najmä prostredie, v ktorom vyrastajú. Preberajú model z rodiny, počúvajú svojich rodičov a preberajú ich postoje a názory. Treba na to myslieť a o niečo viac aj v tejto dobe,“ povedala Katka Hoch.
Ako matka počúva od svojich detí v posledných dňoch podľa nej až šokujúce zážitky zo školy. „Keď za mnou príde žiak prvého stupňa a vymenuje mi spolužiakov, ktorí sú pro-ruskí a ktorí pru-ukrajinskí, až ma mrazí.“ Deti sa v škole rozprávajú spôsobom a používajú argumenty, ktoré vidia a počujú doma.