POVAŽIE. Vysoká inflácia a vojna na Ukrajine spôsobujú neustály rast cien naprieč všetkými sektormi. V mesiaci marec presiahla v medziročnom porovnaní hodnotu desiatich percent a cena pšenice bola na burze v Paríži na hodnote okolo 400 eur za tonu.
Keďže Ukrajina produkuje výrazné množstvo pšenice pre svetový export, komodita stúpla na cene a dodávateľské reťazce museli nahradiť iné. Aj keď tým pádom stúpa cena múky a výrobkov z nej, vrátane pečiva, jej nedostatok na Slovensku nehrozí.

Problémy však majú lokálni poľnohospodári, ktorých ohrozuje vysoká cena energií a pohonných hmôt. Ani to však nezapríčiní prázdne regály v našich obchodoch.
Ako upozorňuje ekonóm Michal Bárta, krátkodobé výpadky a ďalšie zvyšovanie cien môžu vyvolať aj panické nákupy s cieľom vytvoriť si zásoby. Tie však nie sú potrebné, zbytočne krivia spotrebiteľské ceny a spôsobujú nárazy v rodinných rozpočtoch.
V článku sa dočítate
- Vysvetlíme pojem inflácia.
- Čo zdraželo najviac a ako sú na tom rodinné rozpočty?
- Ako sa rodiny v regióne rozhodli šetriť?
- Prečo ekonóm neodporúča nákupy zásob?
Čo je vlastne inflácia
Pojem, ktorý všade okolo počúvame v posledných týždňoch omnoho intenzívnejšie nie všetci správne chápu. „V trhovej ekonomike sa môžu ceny tovarov a služieb kedykoľvek meniť. Niektoré ceny rastú, iné zasa klesajú. O inflácii hovoríme vtedy, keď dochádza k všeobecnému rastu cien tovarov a služieb, nie len k rastu cien jednotlivých položiek. To znamená, že za jedno euro sa toho dá dnes kúpiť menej ako včera. Inými slovami, inflácia znižuje hodnotu meny v priebehu času,“ vysvetlili z Európskej centrálnej banky.