POVAŽIE. Pri vývoze dreva z lesa obyvateľmi okolitých obcí často argumentujú, že len ležalo na zemi a to už dlhšiu dobu. Takéto drevo v lese však nie je zabudnuté ani nechcené. Má svoj význam a jeho funkcia je opodstatnená.

Ako hovorí odborník zo Štátnej ochrany prírody, aj malé neodborné zásahy mimo plánu obhospodarovateľa lesa vrátane odvozu takzvaného mŕtveho dreva, čiže ležiaceho na zemi, znižujú kvalitu lesných porastov.
Pre nás to znamená zníženie kvality života. Stabilný les, ktorý si naplno plní svoje ekologické funkcie totiž ochladzuje prostredie v čase letných horúčav a zabraňuje vzniku povodní počas prívalových dažďov. V lokalitách, kde stabilné lesy postupne miznú, stretávame sa s bleskovými povodňami stále častejšie.
Les nie je sterilné prostredie
Lesníci sa pri kontrolách porastov, ktoré majú na starosti, stretávajú s rôznymi pripomienkami. „Vcelku ma zaráža, keď ma oslovia turisti, že sa im ten les nepáči, lebo je taký zanedbaný. Vysoká tráva, konáre a ležiace drevo. Vraj či by sme to nemohli vyčistiť a pokosiť, aby sa im lepšie túlalo lesom. Les predsa nie je operačná sála, že tu bude sterilné prostredie,“ povedal jeden z lesníkov.
V článku sa dočítate
- Aké nezmyslené požiadavky majú na lesníkov návštevníci lesa?
- Čo na to hovoria odborníci?
- Prečo niektoré stromy po ťažbe alebo kalamite zostávajú v lese na zemi?
- Prečo nesmieme do lesa vynášať odpad zo záhrad?
Aj keď najmä v školách prebieha osveta, ako sa treba v prírode správať, musí ľudí často upozorňovať, že v lese nie sú doma. „Tu sú len návštevníkmi. Návštevníkmi vo vzácnom priestore, kde je potrebné dodržiavať prísne pravidlá. Upravovať si plochy v lese podľa vlastného uváženia, lebo to chcem mať čisté a pohodlné, je absolútne neprípustné.“