ČELKOVA LEHOTA. Dobrovoľníci vyčistili lokalitu od náletových drevín šetrne a pre dobrú vec. Chcú pomôcť udržateľnému poľnohospodárstvu a zachovať aj vzácne druhy rastlín. Niekoľko týždňov pracovali na tom, aby odhalili krásu divo rastúcich orchideí.
Tieto kvety vnímame ako exotickú rastlinu v kvetináči na parapete v domácnosti. V regióne je však miesto, kde tieto krásy prírody rastú voľne. Odborníci upozorňujú na nesprávnu interpretáciu výnosnosti prirodzených pasienkov.

Poľnohospodárstvo v Strážovských vrchoch však ožíva aj smerom k udržateľnej forme. Ako povedali ochranári, ochota spolupráce je veľká, a tak sa im darí krajinu prinavrátiť do jej pôvodnej podoby.
Brigáda v okolí Čelkovej Lehoty bola ukážkovou akciou dobrovoľníkov. Jej význam totiž nie je len vo vyčistení zanedbanej plochy, ale najmä ukážkou, ako môžeme pomôcť udržateľnému poľnohospodárstvu.
Pod kríkmi smetisko
Lokalita pri Čelkovej lehote je významným miestom, kde nájdeme vzácne druhy rastlín. Ako hovoria odborníci, je to ostrov biodiverzity, v ktorom našli útočisko mnohé živočíchy. Keď sa dobrovoľníci pustili do čistenia, čakalo ich nemilé prekvapenie.
V článku sa dočítate
- Prečo sa dobrovoľníci rozhodli vyčistiť práve túto lokalitu?
- Aké vzácne druhy pri Čelkovej Lehote objavili?
- Aká je reakcia poľnohospodárov?
- Prečo je takáto aktivita užitočná?
- Vedeli ste, koľko orchideí na Slovensku rastie?
- Po príchode na lúku sa vrátite v čase o niekoľko tisíc rokov.
„Ako sme tak jednu krásnu marcovú sobotu čistili túto lokalitu, odpratali sme nejaké kríky a odkryli sme tu toto smetisko. Vyzbierali sme 17 vriec plastového odpadu. Tehly a škridle sme nechali tu. Odhadovali sme, že tak tri vrecia nám budú stačiť a nakoniec to bolo až 17,“ povedala Ivana Kalafusová, zoologička zo Správy CHKO Strážovské vrchy.
Aktivitu zbierania odpadkov dobrovoľníci pri organizovaní brigády neočakávali. Ich zámer bol iný a výsledok ohromujúci.