POVAŽIE. Blížia sa letné prázdniny a rodičia už riešia, ako zabezpečiť program svojim deťom počas dvoch mesiacov. Málokto si môže vziať na celé prázdniny voľno z práce, a tak tábory sú najčastejšou voľbou rodičov.
Denné tábory, kedy má dieťa podobný režim ako v škole, ponúkajú aj viaceré základné školy a centrá voľného času. Pobytové tábory ponúkajú zasa rôzne agentúry a cestovné kancelárie.

Ponuka táborov je bohatá a tak si rodičia s deťmi vyberajú tábory podľa tematického zamerania. No niektoré témy táborov rodičov prekvapili a pýtajú sa, kto vlastne vykonáva dohľad nad detskými tábormi.
Je strieľanie v poriadku?
Matka troch synov Veronika z Považskej Bystrice taktiež rieši, aký program zabezpečí svojim ratolestiam počas letných prázdnin. Najstarší 13-ročný syn na internete narazil na pobytový tábor, ktorý ho zaujal. Veroniku však jeho téma zarazila.
„Syn mi ukázal na internete tábor, kde bolo súčasťou programu strieľanie, taktické hry a podobné bojové praktiky. To mi absolútne nepríde v poriadku. Pozastavujeme sa nad agresivitou počítačových hier a potom sú voľne dostupné takéto tábory pre deti? To nikto nekontroluje?“
V článku sa dočítate
- Aké letné tábory pohoršili rodičov?
- Ako ministerstvo školstva rieši otázku vhodnosti zamerania táborov?
- Aké majú skúsenosti vedúci v táboroch a rodičia?
- Aké majú možnosti deti zo sociálne slabších rodín?
- Prečo je pre deti dôležité absolvovať tábor?
Podobne zameraných pobytových táborov sme len v internetovej ponuke našli niekoľko. Podľa učiteľky, ktorá počas prázdnin brigáduje ako vedúca v táboroch, nikto tematické zameranie táborov nereguluje.
„Niektoré tábory sú skutočne na hrane. A to nielen zameraním, ale aj organizáciou. Dva týždne na deti vo veku rannej puberty dozerajú rovnakí tínedžeri len o pár rokov starší. V popise majú síce napísanú zodpovednú osobu niekoho dospelého, ale reálne pri všetkých turnusoch nie je,“ povedala Jarmila.