SLOPNÁ. Nový územný plán a jeho povinné úpravy využili dobrovoľníci v okolí obce Slopná na úpravu krajiny a boj s klimatickou zmenou. Popri asfaltovej ceste, ktorú museli vybudovať po komasačných úpravách, vysadili stovky stromov.
Nejde však len o nejaké dreviny, ktoré dopĺňajú otvorenú krajinu. Pri kreovaní tohto projektu zašli ešte ďalej a výsledkom je zlepšenie životného prostredia, zatraktívnenie lokality a návrat k druhom rastlín, ktoré už mladšia generácia takmer nepozná. O nejaký čas si budú môcť plody tejto aktivity vychutnať všetci. A to doslovne.

Štyri etapy a roky snaženia
Komasačná cesta, ktorá vedie v katastri obce Slopná, slúži zároveň aj ako cyklotrasa a tiež priestor, kde sa chodia prechádzať rodičia s kočiarmi. Totožný nápad zlepšiť krajinu v tejto lokalite prišiel z dvoch smerov. Dobrovoľníci s odborníkmi teda spojili sily a rozhodli sa priložiť ruku k dielu.
„Všetko to začalo už územným plánom, kde sme zapracovali tieto komasačné komunikácie. Chceli sme, aby slúžili aj ako cyklotrasa. Keďže sú také dlhé, v obci nás napadlo, že by sme v ich okolí vysádzali staré odrody ovocných stromov a pôvodné dreviny,“ povedal Pavol Jakubík, dobrovoľník a zároveň obecný poslanec z obce Slopná.
V článku sa dočítate
- Prečo vysádzali dobrovoľníci stromy?
- Ako tým pomohli krajine?
- Aké nečakané benefity táto aktivita priniesla?
- Kto všetko sa na projekte podieľal?
- Prečo je dôležité selektovať lokality, kde stromy vysádzať a kde nie?
Spojili sa s viacerými organizáciami aj Správou CHKO Strážovské vrchy a postupne zrealizovali viacero projektov. „Začali sme pred troma rokmi, podarila sa nám jedna dotácia. Vysadili sme prvú časť a pokračovali sme ďalšími dvoma etapami. To bolo minulý rok a tento rok na jar sme dostali aj dotáciu z nadácie Ekopolis a vysadili štvrtú etapu tohto projektu,“ povedal Jakubík.
Druhy drevín, ktoré v stovkách postupne popri ceste vysadili, nevolili však náhodne a kritériom nebola ani nízka cena priesad.