Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky

Obec s jeleňom v erbe

Obec sa nachádza v krásnom prostredí, vyzývajúcom na turistiku, oddych či zber húb. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1321, kde sa spomína názov Kathlenatha – Dve Lehoty.

Od roku 1703 sa stretávame s pečaťou, na ktorej je jeleň. V Modlatíne bol v roku 1790 vybudovaný kostol, ktorý zasvätili sv. Jánovi Nepomuckému. V roku 1954 dochádza k rozdeleniu Marikovej na Hornú a Dolnú. Najmladším občanom Hornej Marikovej je Samko Žiačik, ktorý sa narodil 22. januára 2005, najstarším Florián Sečník narodený 5. júna 1907.

Čo sme zatiaľ stihli A ešte chceme
• 1. januára sme privítali Nový rok a zároveň sme oslávili vznik samostatnej Slovenskej republiky. Dopomohla nám dychovka, folklórna skupina Žrnovan, s ktorými sme si zaspievali i zatancovali. Aby sme menili zvyky, oproti predchádzajúcemu roku sme vymenili varené víno za čaj s rumom.
• Koncom januára sme usporiadali Školský ples. Rodičia a priatelia školy sa postarali nielen o dobrú zábavu, ale aj o to, že výťažok plesu bol venovaný škole.
• 2. apríla sme sa zúčastnili oblastnej súťaže ZPOZ, na ktorej sme skončili druhí, postúpil iba víťaz zo Streženíc.
• 17. apríla nás reprezentovala Žrnovanka na súťaži v Papradne.
• 1. mája sme oslavovali sviatok práce, ktorý organizačne zabezpečovala KSS.
•15. mája sme si vyšli na Tri kríže na Stratenci, čím sme si pripomenuli koniec II. svetovej vojny.
• 29. máj sa niesol v znamení osláv matiek i otcov. Obe oslavy máme už dva roky spojené, pretože si myslíme, že obaja rodičia sú pre rodinu potrební. Zaspievali a zatancovali nám Žrnovanka, Kyčeranka, deti z MŠ a ZŠ. MO HZDS obdarila mamičky kvietkom.
• 24. júna sa uskutočnil IV. ročník Šmarhanovskej Mariková v umeleckom prednese poézie a prózy.
• 17. júla bude u nás horieť. Vatra zvrchovanosti, ktorú pripravila MO HZDS sa stala ďalšou pravidelnou akciou v obci.
• 24. júla sa pokúsia naši hráči odniesť putovný pohár starostov na tradičnom turnaji, kde sa okrem mládencov z Hornej a Dolnej Marikovej predstavia aj talenty slovenského futbalu z Hatného a naši poľovníci. Porazených vraj pozývajú na hon, kde bude treba rýchlo utekať.
• 31. júla bude obec patriť folklóru – XIII. ročníku Marikovských folklórnych slávností.
• August prinesie cyklopreteky pre všetkých zdatných, ktorí si myslia, že chodiť pešo je nezdravé.
• Hudobný festival Hore Marikovú.
• Oslavy Slovenského národného povstania.

Skryť Vypnúť reklamu

Máme sa čím pochváliť
Ak by sme mali hovoriť o združeniach či súboroch, mali by sme veru o čom. Aktivity majú takmer všetky, nie rovnakou mierou sa podieľajú na živote v obci. Mnohí členovia jedného sú zároveň členmi druhého, a tak neraz ukrajujú čas, nechtiac, na úkor druhého. Hornomarikovčania sa môžu pochváliť Folklórnou skupinou Žrnovanka. Jej dlhoročnou šéfkou je Anežka Šikulincová. Prím hrajú ženy, pretože účinkovanie mužskej časti je ovplyvnené často dochádzaním za prácou.
Šikovnosť troch mamičiek má na svedomí vznik malých spevákov i tanečníkov – Žrnovanček. Jarka Gardoňová, Ľubica Kyselová a Katka Katerinčinová vštepujú deťom lásku k folklóru i umeniu zároveň. Súbor sa prezentoval už dávno za hranicami obce a jeho výkonu tlieskali diváci i porota aj na súťažiach.
Veľmi aktívna je Miestna organizácia Únie žien Slovenska. Ženy dokážu obriadiť takmer celú obec, šikovné ruky vidieť na úprave zelene, kostola, obecného úradu či na akciách poriadaných obcou.
Darí sa aj dychovke, ktorú vedie Alexander Adamčík. Súbor potrebuje novú krv, všetci dúfajú, že šikovných mladých muzikantov bude ešte ako maku.
Ako každá väčšia obec, aj táto má svojich požiarnikov. Tí sú nápomocní pri rôznych činnostiach pod velením Jozefa Brídzika, po smrti predsedu Karola Gardoňa čakajú na zvolenie nového predsedu.
Zaujímavým reprezentantom obce je Zbor pre občianske záležitosti. V roku 2004 bol najlepší na Slovensku, v tomto skončili Hornomarikovčania v oblastnom kole „až“ druhí.

Skryť Vypnúť reklamu

Marikovský skanzen
Dobudovanie miestneho amfiteátra, familiárne nazývaného aj skanzen, sa ťahalo niekoľko desaťročí. Pôvodný návrh nebol po roku 1989 realizovateľný najmä z finančného hľadiska. Zástancovia tradícií však s rozobratím a presunutím do inej lokality nesúhlasili. Urobili dobre. Amfiteáter je svedkom Marikovských folklórnych slávností, ktoré napíšu v tomto roku už svoju trinástu kapitolu. Priláka na horný koniec doliny množstvo divákov. Prevažujú najmä cezpoľní, domov sa na veľkú slávu prídu pozrieť rodáci, ktorí sú pyšní na festival, ktorý poznajú za hranicami Slovenska.

Stretnutia rodákov
Veľa bývalých obyvateľov obce sa medzi vojnami či po nich presťahovalo na štedrejší juh, kde bolo ľahšie živobytie. Na juhu Slovenska zostali natrvalo, no na svojich krajanov nezabudli. Po iniciatívnom kroku obce Šárovce v roku 1992 nezostala bez družby ani Horná Mariková. Prvé stretnutie pri Leviciach nieslo príznačný názov Návraty ku koreňom. Návštevy v oboch obciach sa striedali. „Naposledy sme boli na dolniakoch 29. júna 2003. Šárovčania by nám mali návštevu oplatiť na budúci rok, bude to ôsma vzájomná návšteva,“ tvrdí starostka. Nielen ju láka cezhraničná spolupráca, a tak sa rysuje ďalšia družba, tentoraz s obcou z Moravy, presnejšie zo Zlínskeho kraja.

Skryť Vypnúť reklamu

Problémy v obci treba riešiť s pomocou spoluobčanov
„Nedá sa všetko robiť naraz,“ tvrdí starostka, vybavujúc agendu, telefonáty i nás. Obec plánuje rekonštrukciu verejného osvetlenia na etapy, rozhlas má prvé rekonštrukčné práce už za sebou. „Miestne komunikácie potrebujú opravu a údržbu, zlá situácia je aj na štátnej ceste,“ dodáva O. Kušnieriková.
Malé aktivačné práce sa v obci neosvedčili, a tak s nimi ani príliš nerátajú. Známy domov dôchodcov by si žiadal prístavbu, no kde vziať potrebné finančné prostriedky? „U mládeže sa rozvíja, bohužiaľ, vandalizmus. Ničenie autobusových zastávok, altánku pri základnej škole... Tieto veci majú slúžiť všetkým. Mnohí vandalov vidia, no neprezradia,“ dodáva starostka. Nie všetko v Hornej Marikovej je zlé. „Podarilo sa nám úspešne ničiť boľševník, máme v okolí krásne prostredie, vhodné na agroturistiku. Tu vidím možnosť získania pracovných príležitostí, chýba nám však poskytovanie služieb na vyžitie voľného času. V zime môžeme ponúknuť lyžiarsky vlek, v lete rybník. Športovať sa dá v areáli školy. Darí sa nám v separovaní zberu, a mohla by som pokračovať ďalej. Pomáhať by mali všetci. Ako budeme „opatrovať“ svoju obec, tak sa budeme mať,“ argumentuje O. Kušnieriková.

Okrem týchto podujatí sa tešíme na Poľovnícky ples, Silvestrovský ples, vítanie detí do života, stretnutie s najstaršou generáciou a samozrejme oslavy Nového roku. Ak sme na niečo zabudli, bola to náhoda, nie schválnosť.
Hornomarikovci sú rozlezení kade-tade, a tak ich pozná takmer celý svet
Takmer po troch rokoch sa vraciame do jednej z obcí, kde do kresla starostky zasadla žena. „Ak môžem hodnotiť predchádzajúce obdobie, nie všetko sa nám darilo podľa našich predstáv, ale taký je už život. Pri viacerých akciách sme pochopili, že chcieť je niekedy príliš málo na to, aby sme uspokojili vôle a túžby spoluobčanov. Najviac sa nám táto skutočnosť osvedčila pri čističke odpadových vôd a kanalizácii, ktorú sme chceli mať „z krku“ čo najskôr. Potrebné finančné prostriedky sme nezískali a hoci obec dostala dve dotácie, z vlastných peňazí túto výstavbu realizovať nemôže. Hudbou budúcnosti sa nestala iba čistička, a tým pádom aj kanalizácia, ale aj plynofikácia, ktorá je v nedohľadne. Snažíme sa, aby bol život v obci krajší a lepší, no niekedy nám to sťažujú jej samotní obyvatelia. Nevýhodou obce je veľká rozloha, k 101 osadám vedie takmer päťdesiat kilometrov miestnych komunikácií. Počet obyvateľov klesol pod osemsto, máme vysokú nezamestnanosť a pracovných príležitostí je u nás málo. Čaká nás ešte veľa úloh, ktoré chceme dotiahnuť do úspešného konca. Verím, že to spolu dokážeme.“
Ing. Oľga Kušnieriková,
starostka

Program 13. MARIKOVSKých FOLKLÓRNych SLÁVNOSTí
31. JÚLA 2005, AMFITEÁTER, HORNÁ MARIKOVÁ

10. h SLÁVNOSTNÁ SVÄTÁ OMŠA - rímskokatolícky kostol sv. Jána Nepomuckého
11. h NA ZNÁMOSŤ SA DÁVA - tradičné pozývanie na slávnosti bubeníkom po obci
14.30 h MARIKOVSKÁ BRÁNA SAMA SA OTVÁRA - privítanka mužskej skupiny z H. Marikovej

Amfiteáter

Z ROVÍN A VRCHOV - program folklórnych skupín a detských folklórnych súborov, účinkujú: DFS ŽRNOVANČEK a FS ŽRNOVANKA z Hornej Marikovej, detská ľudová hudba LACHOVČEK z Púchova, trombitáši z Lúk, folklórna skupina OPOJČANKA z Opoja, KONOPA z Dohnian, JAVORNÍK z Lúk, PRAZNOVANKA z Praznova

PRÍBEHY STRÝCA IZIDORA - vystúpenie ľudového rozprávača Milana Barabáša zo Žitavian
UŽ TERCHOVCI IDÚ - program terchovskej muziky bratov Muchovcov
TOTO JE TEN CHODNÍK - program folklórneho súboru VRŠATEC z Dubnice nad Váhom
VOJENSKÝ FOLKLÓRNY SÚBOR JÁNOŠÍK zo Zvolena - reprezentačný program súboru

10. h – 18. h SPRIEVODNÉ PODUJATIA:

Z RÚK MAJSTROV - predaj remeselníckych výrobkov ľudových majstrov spojený s ukážkami pracovných postupov (areál amfiteátra)
NÁRODNÉ KROJE ČLENSKÝCH ŠTÁTOV EÚ - výstava krojovaných bábik zo Šároviec (obecný úrad)
MAJSTER TROCH REMESIEL – výstava Jozef Škrabko, Horná Mariková (drevenica v amfiteátri)
JEDLÁ STARÝCH MATERÍ - prezentácia a ochutnávka tradičných marikovských jedál (areál amfiteátra)
VESELÁ CESTIČKA - súťaže a hry pre deti (areál amfiteátra)
ZAHRAJTE NÁM VESELE - vystúpenie súborov a skupín v obci (domov dôchodcov, horský hotel Eva-Mária)
VESELO PRI MUZIKE - hrá DYCHOVÁ HUDBA pri OcÚ v Hornej Marikovej (pred kultúrnym domom)
Vstupné: deti, dôchodcovia 20,- Sk, dospelí 45,- Sk
V prípade nepriaznivého počasia sa programy uskutočnia v kultúrnom dome.
Zmena programu vyhradená!
USPORIADATELIA: OBEC HORNÁ MARIKOVÁ, POVAŽSKÉ OSVETOVÉ STREDISKO V POVAŽSKEJ BYSTRICI, TRENČIANSKY SAMOSPRÁVNY KRAJ V TRENČÍNE
SLÁVNOSTI SA KONAJÚ S FINANČNÝM PRISPENÍM MINISTERSTVA KULTÚRY

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 2. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 3. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 4. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 5. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 6. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 7. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 8. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 9. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 10. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 1. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 2. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 3. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 4. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 5. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 6. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 7. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 8. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 9. Bakalárske študijné programy na FVT
 10. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 14 127
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 11 856
 3. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 9 264
 4. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 658
 5. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 8 457
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 7 962
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 458
 8. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 863
 9. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 628
 10. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur 4 904
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Aký mohol mať podnikateľ motív? Manželka podozrivého zapojila do prípadu súkromného detektíva.

17 h
Ilustračné foto.

Aktuálne platí pre okresy Považská Bystrica, Martin, Žilina, Zlaté Moravce, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Prievidza.

8 h
Diagnostika testov na ochorenie Covid-19.

Počet osôb s pozitívnym PCR testom klesol minulý týždeň v kraji o 15 percent

15 h
Začínajú sa MS v hokeji 2021. Pozrite si športový TV program.

Slováci v ére samostatnosti idú na svetový hokejový šampionát už po 25-krát. Aké sú ich šance a čo všetko ich na tomto športovom podujatí čaká, aj o tom je mimoriadna príloha, ktorú nájdete tento týždeň v týždenníkoch MY na celom Slovensku.

16. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Za posledných 24 hodín stúpla hladina o 42 centimetrov.

14 h

Stokilovú šelmu zazrela aj lesníkova manželka. Bola len dvesto metrov od okraja dediny.

16. máj

Jedno nešťastie sa stalo v prírode, druhé v bytovke.

17 h

Na najvyššom podlaží sú kancelárske priestory. Reštaurácia na prízemí bude mať vonkajšie sedenie.

19 h

Už ste čítali?