POVAŽSKÁ BYSTRICA. Povolanie zdravotnej sestry je poslaním na celý život. Ako vraví budúci zdravotná sestra Adela Jancová, nie je to o výbere ľahšej cesty. Vždy chcela pomáhať ľuďom a práca v zdravotníctve jej príde ako vhodný spôsob. Musí však myslieť aj na seba a svoju budúcnosť.
Chce mať aj osobný život a zázemie, preto sa rozhodla do rodného mesta po štúdiu nevrátiť.

Podobne je na tom aj jej spolužiačka Darina Porubčinová. Vníma zodpovednosť za pacientov a aj nedostatok personálu v štátnych a župných zdravotníckych zariadeniach. Napriek tomu sa rozhodla radšej pre prácu v súkromnej nemocnici, kde má podľa jej slov šancu na samostatnú budúcnosť.
Nechcú byť zlostné a vyhorené
Drvivá väčšina študentov v programe Zdravotnícke povolanie sestra sú ženy. Ako sa hovorí o prefeminizovaní školstva, podobne je tomu aj v prípade zdravotných sestier.
„Pýtam sa, či aj toto nie je tak trochu príčinou slabého platového ohodnotenia. Ten rodový stereotyp, starý desiatky rokov, kedy lekár bol prevažne muž a ošetrovateľka jedine žena. Aj názov „zdravotná sestra“ je flagrantným príkladom toho, ako je toto povolanie automaticky prisúdené len ženám,“ povedala budúca zdravotná sestra Adela.
V článku sa dočítate
- Prečo mladé zdravotné sestry neprichádzajú do štátnych a župných nemocníc?
- Kam majú po skončení štúdia namierené?
- Aké sú riešenia štátu?
- Aký je reálny stav vývoja počtu zdravotných sestier na Slovensku?
- Pomáhajú jednorazové príplatky?
Napriek vedomiu, že toto povolanie je náročné, slabšie ohodnotené a občas aj nevďačné, nedala sa mladá žena odradiť. „Ono si to skôr vyberie vás. Lebo už keď si vyberáte strednú školu, nie je tam žiadna alternatíva. Nie je to ako napríklad s obchodnou akadémiou a gymnáziom. Proste zdravotníctvo má len jednu cestu.“