Médiá a sociálne siete zaplavili informácie o medveďoch a zdá sa, ako keby sa zrazu vynárali všade. Problémom však je neopatrné správanie a slabá úcta k prírode. Do lesov sa počas pandémie vybralo množstvo ľudí, ktorí len podľahli davovej psychóze a chýbajú im potrebné znalosti a skúsenosti.

Odborník na šelmy, lesník a poverený riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy Beňadik Machciník vysvetľuje, aká je realita s medveďmi v regióne, ako sa treba správať, aby sme my aj medveď boli v bezpečí a tiež čomu sa vyvarovať.
Podľa Machciníka sú problémom najmä ľudia, ktorí bažia po senzácii a rozdúchavajú v spoločnosti až nenávisť. Medveď sa tiež stal témou politickou, čo situáciu opäť komplikuje.
Aké je prirodzené stanovište medveďa v CHKO Strážovské vrchy? Kde môže človek rátať s tým, že medveďovi skríži cestu?
Prirodzeným biotopom medveďa hnedého sú navzájom prepojené komplexy listnatých a zmiešaných starých lesov s dostatkom úkrytov a mŕtvym drevom, tiež s mozaikami lúk a pasienkov, ktoré sú pre Strážovské vrchy typické.
Počas dňa sa ukrývajú najmä v hustých mladinách alebo v ťažko prístupnom teréne, kde sa cítia bezpečne.
V článku sa dočítate
- Aké je prirodzené stanovište medveďa v regióne?
- Súvisí väčší počet ľudí v lesoch s počtom zaznamenaných stretov?
- Čím ľudia zbytočne riskujú stret s medveďom?
- Ako môžu predchádzať takýmto stretom?
- Aké chyby v krajinnom plánovaní človek robí v súvislosti s medveďom?
- Pri strete s medveďom ide o útok alebo skôr obranu?
- Ako sa má človek správať, aby bol on aj medveď v bezpečí?
Informácie o výskyte medveďov v okolí obcí evidujeme každoročne. Musím však podotknúť, že škody nám neboli hlásané žiadne. Často ich ľudia aj zdokumentujú. Fotopasce v lese už nie sú nič výnimočné a s obľubou ich používajú poľovníci pri krmoviskách, ktoré sú pre medvede veľkým lákadlom.
Máme samozrejme aj vlastné zdroje údajov, z ktorých síce nezistíme početnosť medveďa, ale vieme podľa nich identifikovať konkrétneho jedinca, zistiť jeho správanie a zdravotný stav.