Ľubo Ondráško pracoval ako opravár na družstve do svojich 26 rokov. Po roku pobytu v Kováčovej sa začal venovať fotografovaniu svadieb
a rodinných osláv. Posledných 10 rokov sa viac zameriava na prírodu a ako člen Štátnej ochrany prírody opatruje osirotené vtáctvo.
Ako vyzerala vaša cesta k fotografii?
Už vyše 30 rokov fotím a kamerujem svadby a rodinné oslavy. Začal som ako fotograf, ale časom som sa dostal ku kamere. Bolo mi dlho čakať celé dni na poštárku, keď som ostal na invalidnom dôchodku. Strýko pracoval ako jeden z prvých kameramanov a prizval si ma ako fotografa. Nakúpil som si vybavenie a literatúru a naučil som sa techniku.
Časom ma začalo baviť video viac ako fotografovanie, tak som predal auto a kúpil som si kameru. Ďalších 30 rokov som striedavo fotil a natáčal svadby, rodinné oslavy a robil portréty. Doteraz by som pokračoval, ale po dvoch rokoch nečinnosti počas pandémie som stratil kondíciu. Za svoje pôsobenie som zaznamenal 743 svadieb. Na svadbách som strávil viac ako dva roky života.
Ako ste sa dostali od fotografovania svadieb k zvieratám?
Postupne som sa musel začať venovať akciám menej náročným na pohyb. Natáčam najmä prvé sväté prijímania. Tiež sa venujem lokálnym športovým podujatiam. Vždy som sa tešil na každú svadbu, pretože sú rovnaké i rôzne zároveň, stále viac sa však približujem k prírode. Svadby predstavovali moje živobytie. Do fotografovania prírody musím v súčasnosti hlavne investovať.
Zvieratá ma bavili už odmalička. Choval som sovy, jastraby a sojky.
Sám nemám méty, že by som chcel odfotiť nejaké zviera. Som rád za každé prekvapenie a vzácny záber. Vždy ma svojím spôsobom limitovali nohy, takže som sa bezdôvodne v lese neprechádzal. Svoje fotografie prírody uverejňujem v časopisoch, na svojom webe aj na sociálnych sieťach.

Nepredpokladám, že dostanem za ne tisícky eur ako iní kolegovia. Už dávno to tak nefunguje. Často sa mi ozývajú z časopisov z Čiech, kam svoje zábery posielam zadarmo. Na konci roka robím kalendár s fotkami, z ktorého zisk mi pomáha čiastočne financovať starostlivosť o osirotených vtákov. Teší ma, že sa môj kalendár vyskytne asi na 500 rôznych miestach.
Ako prebieha fotenie zvierat v prírode?
Vo svojom úkryte trávim tak päť hodín vkuse. Väčšinou v zime, pretože na jar venujem väčšinu času starostlivosti o vtáčie mláďatá, ktoré treba pravidelne kŕmiť. Kúrim si pomocou horľavej pasty a čakanie trávim čítaním. Vďaka fotopasci dokážem vyhodnotiť, kedy sem zvieratá prichádzajú, a naplánovať si svoje návštevy. Sústredím sa najmä na dravé vtáky. Prilietajú hlavne jastraby, myšiaky a orly.
V článku sa dočítate:
- Aká je situácia s medveďmi v okolí Beluše?
- Ako prebieha fotografovanie zvierat v prírode?
- Kde nájdete ďalšie zábery dravcov od talentovaného kameramana?
- Čo treba robiť s vtákom vypadnutým z hniezda?
- Koľko stojí domáca starostlivosť o operencov?
- V akej fáze zlyháva v starostlivosti o zvieratá štát?
- Ako možno vychovávať vtáky v belušskej bytovke?
- Kde vie pomôcť laik a jednotlivec?