POVAŽIE. V horúcich dňoch počas letných prázdnin vyhľadávajú osvieženie najmä rodiny s deťmi. Ľudia riešia, či je bezpečnejšie umelé alebo prírodné kúpalisko. Argument, že umelé je pravidelne monitorované, nie je celkom presný. Regionálne úrady verejného zdravotníctva totiž kontrolujú aj prírodné vodné plochy.

Nedávne udalosti v Púchove ukázali, že aj chemicky upravované bazény a ich okolie sa môžu stať miestom, kde sa patogény množia vo veľkom. Aj keď z prevádzky púchovského kúpaliska informovali o technickej poruche, realita bola iná. Kúpalisko nariadili zatvoriť z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici.
Ohlásili technickú poruchu, na vine však bola baktéria
So začiatkom letných prázdnin prišlo v Púchove k nepríjemnej udalosti. Z Mestských športových klubov Púchov oznámili dočasné prerušenie prevádzky. Ako dôvod uviedli technickú poruchu.
V článku sa dočítate
- Prečo dočasne zatvorili kúpalisko v Púchove?
- Prečo informovali o technickej príčine?
- Aká je momentálna kvalita vody?
- Sú kontrolované aj prírodné kúpaliská?
- Aké nástrahy číhajú v umelých bazénoch a aké v prírodných?
- Ako minimalizovať riziko ochorenia po kúpaní?
- Ako sa správať s deťmi pri kúpaní?
- PLUS Anketa: Preferujete umelé alebo prírodné kúpalisko?
Po siedmich dňoch kúpalisko opäť otvorili. No príčinou týždňovej odstávky bol zásah regionálnej hygieny.
„Podľa výsledkov laboratórnych analýz vzorka vody nevyhovovala hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie pre prítomnosť Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok, pozn. red.). Túto informáciu sme získali z trenčianskeho laboratória RÚVZ dňa 30. Júna,“ povedala pre agentúru SITA Zuzana Bačíková z oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia RÚVZ Považská Bystrica.