BESNÉ. V posledných rokoch sú v regióne stále viac populárne pôvodné, staré drevenice. Najmä počas pandémie vyhľadávalo množstvo rodín príležitosť, ako by mohli stráviť lockdown inak, ako medzi štyrmi stenami. Vidiecke sídla tak zažívajú príliv obyvateľov, často aj trvalých, nielen víkendových.
Medzi často vyhľadávanými nehnuteľnosťami na vidieku v regióne sú pôvodné drevenice. Nie všetky zostanú na pôvodnom mieste, niektoré noví majitelia rozoberú a na ich mieste vyrastie nová stavba. Viaceré však zrekonštruujú a dostanú druhý život so zachovaným nádychom histórie.

Či už pri rozoberaní alebo rekonštrukcii, nachádzajú noví majitelia zaujímavé časti, ktoré sú bežne pred očami obyvateľov skryté. Dutiny v trámoch mali v minulosti kultovú funkciu a boli v nich uložené predmety s duchovnou hodnotou. Tie tam často prebývajú až dodnes, kým ich niekto pri prácach na drevenej konštrukcii neobjaví.
V článku sa dočítate
- Aké vzácne artefakty našli v drevenici v Marikovskej doline?
- Aký bol osud drevenice?
- Stála drevenica vždy na svojom mieste?
- Kedy drevenicu postavili?
Duchovný rozmer pri stavbe
V súčasnosti zažíva v stavebníctve drevo ako stavebný materiál veľký návrat, aj keď v modernej podobe. Kedysi bolo drevo najviac využívaným materiálom pri budovaní osád a obcí. V regióne sa zachovalo množstvo tradičných dreveníc, ktoré pripomínajú život v minulosti.
Stavbu domu sprevádzali viaceré tradície, ktoré mali za úlohu ochrániť jeho obyvateľov od zlého. „Pri stavbe dreveného zrubu sa okrem technického prevedenia kládol dôraz aj na ochranné kultové predmety, ktoré sa umiestňovali v základoch domu, takzvane pod uhol. V súčasnosti, keď sa drevenice búrajú alebo prerábajú, môžu sa ľudia na vlastné oči presvedčiť o kultových praktikách našich predkov,“ povedal Jozef Mihálik, etnológ Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici.