POVAŽIE. K veľkému suchu si v regióne musíme pripočítať ešte aj znečistenie vodných tokov. Odborníci upozorňujú na neustály pokles hladiny podzemnej vody a s tým umocnenú kontamináciu vodných tokov, najmä v obciach.
Zapáchajúce zvyšky vody v korytách potokov a riek sú pre vodné živočíchy neobývateľné a dochádza k hromadnému úhynu rýb a rakov. Tie stále častejšie nahlasujú najmä rybári v regióne, ktorí mŕtve pstruhy musia vyloviť a následne spočítať škody. Problém však majú aj obyvatelia domov v okolí kontaminovaných riek a potokov. V studniach majú totiž presne tú istú vodu, plnú dusíka, fosforu, ale aj chemických látok, antibiotík a hormónov.

Vypúšťanie odpadových vôd z domových žúmp a čističiek je stále aktuálne a vo viacerých obciach evidentné a viditeľné. Pri obhliadke vodných tokov sú vývody vidieť z viacerých dvorov. Odborníčka zo Štátnej ochrany prírody upozorňuje, že podobná kontaminácia odpadovými vodami je suchom a nízkym prietokom potokov a riek ešte umocnená. Predpokladá, že úhynov pstruhov a rakov bude pribúdať.
Vypúšťanie žumpy do potoka je populárne
V posledných týždňoch ohlasujú rybári, ale aj ľudia z okolia riek a potokov stále viac hromadných úhynov vodných živočíchov. Ako akcelerátor pri týchto prípadoch pôsobí sucho, ktoré sa neustále zhoršuje. No príčina úhynov rýb a rakov je jednoznačná, bezohľadné pôsobenie človeka.
V článku sa dočítate
- Ako sú na tom vodné toky v regióne?
- Čo znečisťuje vody v obciach?
- Aké sú následky?
- Prečo je v regióne stále viac hromadných úhynov rýb a rakov?
- Ako na znečisťovanie riek dopláca krajina a samotní obyvatelia obcí?
- PLUS: Fotogaléria stavu vodných tokov a ich obyvateľov.
„Tento mesiac máme viacej prípadov, čo nám oznámili rybári, že vo vodnom toku zbierajú uhynuté pstruhy v dôsledku toho, že niekto vypustil odpadové vody do potoka. Stalo sa to na Manínskom potoku, na Bodianke,“ povedala Ivana Kalafusová, zoologička zo Správy CHKO Strážovské vrchy, Štátna ochrana prírody.