POVAŽIE. Pri stále rastúcich cenách nehnuteľností sme sa dostali do stavu, že na Slovensku je podľa údajov zo Štatistického úradu Slovenskej republiky najmenej dostupné samostatné bývanie zo všetkých krajín Európskej únie.
Mladým ľuďom, či už jednotlivcom alebo rodinám, nezostáva pri financovaní samostatného bývania nič iné, iba žiadať banky o hypotéku. Podľa odborníkov sa obdobie "lacných" hypoték skončilo, úrokové sadzby rastú na celom svete. Napriek tomu sú úroky ešte stále v únosnej miere a tak odporúčajú neváhať a tiež dobre si rozmyslieť dĺžku fixácie.

Nízkopríjmové domácnosti však často nemajú ani šancu byť úspešným žiadateľom o hypotéku. Do posudzovania zarátavajú aj životné minimum na každé dieťa. Najhoršie sú na tom slobodné matky, no niekedy si vedia pomôcť aj dokladovaním výživného alebo rodinných prídavkov na dieťa.
V rozhovore s riaditeľkou pre úvery Evou Šablovou zo spoločnosti FinGO sa okrem iného dočítate, aké sú všeobecné parametre a podmienky hypotéky, prečo sú jednotlivci v nevýhode, ale aj jednoduchý a prehľadný príklad, aké musí mať rodina príjmy, aby si mohli dovoliť vlastné bývanie.
V článku sa dočítate
- Aké sú podmienky na získanie hypotéky?
- Má slobodná matka šancu na vlastné bývanie?
- Prečo je jednotlivec oproti páru pri realitách v nevýhode?
- PLUS: Konkrétny príklad príjmov domácnosti a výdavkov na hypotéku.
Aké sú všeobecne platné podmienky na získanie hypotéky?
Hypotéky sú stále najvýhodnejšou formou financovania bývania. Ich výhodou sú nielen nižšie úrokové sadzby, ale aj rozloženie splácania na dlhú dobu, flexibilná splatnosť a fixácia úroku podľa preferencie klienta. V prípade záujmu úver môžete splatiť rýchlejšie formou bezplatných mimoriadnych splátok. V rámci splátky úroku platíte aj istinu, čím sa zároveň znižuje váš dlh.