Rozvoj mesta, zamestnanosť a dobré podmienky na podnikanie sú spojené nádoby. Pokiaľ samospráva vytvára vhodné podmienky pre podnikateľov, tí zas vytvárajú nové pracovné príležitosti pre obyvateľov mesta. Aké sú možnosti na podnikanie v Považskobystrickom okrese? Aj na túto tému sme sa porozprávali s predsedom okresnej organizácie Združenia podnikateľov Slovenska Ing. Jozefom Kašubom.
Akú úlohu má združenie podnikateľov Slovenska?
Jeho základným cieľom je vytvárať a zlepšovať podmienky pre podnikateľov, a to nielen pre členov, ale i v širšom merítku. Konkrétne v rámci okresu a mesta sa každý mesiac snažíme komunikovať s jednotlivými inštitúciami, ktoré tu pôsobia – daňový úrad, mestský úrad, obvodný úrad, polícia. Ich predstavitelia chodievajú na zasadnutie okresnej organizácie, kde si vydiskutovávame problémy, a riešenie ktorých je v ich kompetencii. Počas besedy s riaditeľom daňového úradu Ľubomírom Chalupkom sme ho oboznámili s problémami, ktoré nás trápia, čo niekedy býva aj v zlom výklade zákona. Význam mala tiež beseda s primátorom Považskej Bystrica Ľubošom Lackovičom. Počas nej sme sa nevyhli ani toľko pertraktovanej téme diaľnice. Už dlhšiu dobu tvrdíme, že čas hrá proti mestu. Dnes je to realita a ľutujem obyvateľov, ktorí bývajú pri hlavnej trase. Kvalita života v Považskej Bystrici sa zhoršuje a bude zhoršovať, kým diaľnica nebude. Slovensko sa rozvíja, expanduje a o to ťažšie to bude potom riešiť. Beseda s riaditeľkou úradu práce Jankou Blažejovou priniesla poznatky pre podnikateľov o projektoch, ktoré úrad realizuje. Takáto beseda umožní získať celý komplex najnovších informácií, napr. čo sa týka zamestnávania absolventov. Pri stretnutí s prednostom ObÚ v Pov. Bystrici Miroslavom Ďurekom sme boli oboznámení s kompetenciami a členením tohto úradu.
Aj keď sa nedá zovšeobecňovať, podnikateľom určite komplikuje život spoločný problém...
Máte pravdu. Volá sa novelizácia zákonov. Novelizácie vytvárajú enormný tlak na podnikateľov, musia ich neustále sledovať, pretože stačí malá nepozornosť a hneď nasledujú sankcie. Je pochopiteľné, že štát musí mať kontrolné páky, ktoré majú veľký význam. Napríklad pri akcii „Vietor“ sa našlo asi 40-tisíc pracovných miest. Druhá vec je, koľko tzv. starostlivosti štátu treba na to, aby vykonával kontrolnú funkciu. Pre rozvoj podnikania na Slovensku je veľmi dôležitá stabilita zákonov, a tá stále nie je. Len v oblasti správy daní a poplatkov bolo toľko zmien, že mnohí si dávajú robiť účtovníctvo špecializovaným spoločnostiam, resp. živnostníkom.
To je oblasť legislatívy. Pre podnikanie sú však veľmi dôležité aj dobré podmienky priamo v meste, v ktorom pôsobia.
Ani tu nie je zatiaľ najideálnejší stav. Plusom je, že po dlhom čase sa nám konečne podarilo, že máme zástupcov v komisiách považskobystrického mestského zastupiteľstva, takže máme informácie, ako sa hovorí, z prvej ruky. No to je len jedna časť. Problémov je stále dosť aj v iných oblastiach. Mestu chýba územný plán, ktoré je doslova brzdou pre rozvoj podnikania, čo je tiež dôsledkom problémov s diaľnicou. Investori však chcú investovať a dôvod ich nezaujíma. Odchádzajú sklamaní a s negatívnym dojmom. Druhým momentom je aktívnejšia príprava priemyselných zón. Pokiaľ mesto nevstúpi do tohto procesu, budú ho veľkí investori obchádzať. Lokality sú síce určené, ale nie sú majetkovo-právne vysporiadané. Je nereálne, aby investor išiel do lokality, kde je množstvo vlastníkov. Známy je prípad investora subdodávateľa pre KIA, ktorý mal záujem investovať v Pov. Bystrici, dnes stavia v Lednických Rovniach, kde vznikne približne 1200 pracovných miest. Podľa môjho názoru je to výsledok zlého rozhodnutia mesta, pretože nevytipovalo lokality skôr a nepripravilo ich pre investorov. Daňové úľavy, ktoré mesto Pov. Bystrica ponúka sú síce pozitívom, ale určite nie až natoľko, keď chýba základná elementárna podmienka - vysporiadanie pozemkov, aby investor mohol rýchlo postaviť haly a vyrábať. A potom opäť diaľnica. Pokiaľ nebude, mesto má zhoršené podmienky pre rozvoj.
V meste chýbajú aj pripravené lokality na individuálnu bytovú výstavbu, ktoré by boli reálne pripravené aj s inžinierskymi sieťami. Mnohí obyvatelia aj osobnosti, napr. lekári, sudcovia stavajú v okolitých obciach, pretože nemali vhodnú lokalitu na stavbu domu v Pov. Bystrici. Takto plynú prostriedky, ktoré mohli ísť do mestského rozpočtu, do rozpočtov okolitých obcí. Pokiaľ ide o všeobecné záväzné nariadenia, napr. dane z nehnuteľnosti, likvidácia odpadov, myslím si, že poplatky sú primerané, pretože aj mesto má svoje náklady a musí z čohosi žiť.
Spomínali ste, že nie sú vhodné lokality pre výstavbu nových výrobných priestorov. A čo bývalý areál Považských strojární?
Väčšina investorov investuje na zelenej lúke, pretože staré objekty sú pre nich nevyhovujúce. Technológie idú veľmi dopredu, areál nevyhovuje, čo sa týka energetickej náročnosti, statiky, úspor tepla, sú to predimenzované haly, ktoré sú neekonomické. Preto chcú stavať na zelenej lúke, kde môžu dosiahnuť také parametre, aké požadujú. Boja sa aj ekologickej záťaže, hlavne v areáli, kde sa používali zdraviu škodlivé látky, stačí benzín. Keby niekto kúpil takýto pozemok, kde sa zistí ekologická záťaž, musel by odstrániť všetky zistené závady a tieto sú veľkým strašiakom pre investorov. Ekologické normy, ktoré preberáme z Európskej únie, sú náročné a odstránenie zistených závad by bolo veľmi nákladné, takže investori sa boja tohto rizika a radšej investujú na tzv. zelenej lúke.
Autor: vž