PÚCHOV. História odevnej fabriky Makyta Púchov začala ešte v predvojnových časoch. Zakladateľ, ktorý už mal fungujúci odevný podnik v Prostějove, prišiel na Slovensko počas druhej svetovej vojny pre priaznivejšie podmienky na podnikanie.
Výroba začala v Žiline, keď sa však podnik rozrastal, potrebovali väčšie priestory. Presťahovali sa teda do Púchova, kde po viacerých zlučovaniach a štiepeniach vznikla dnešná spoločnosť. Od masívneho rozmachu odevného priemyslu cez transformáciu na priemyselné výrobky sa majiteľom napriek viacerým krízam podarilo fungovanie fabriky udržať.

Aj keď dnes na Slovenskom trhu nájdeme iba málo odevov púchovskej značky, hlavným odberateľom sú svetové módne domy. Odevné výrobky z Púchova tak nosia vo svete aj zvučné mená, medzi inými aj manželka francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona. Krajčírky v Púchove šijú aj šaty, ktoré predvádzajú modelky na Fashion Week.
Ťažké vojnové časy
Zakladateľ Arnošt Rolný, pôvodom z Prostějova, dostal živnostenský list v Žiline 2. apríla 1939 na spoločnosť Prvá slovenská továreň odevov, úč. spol. Bratislava. Bol to práve tlak nacistického Nemecka v Čechách, ktorý zapríčinil presun Arnošta Rolného a jeho zámeru rozširovať výrobu na Slovensko.
V článku sa dočítate:
- kde vznikol prvý odevný závod, z ktorého vznikla Makyta,
- kto odevný závod založil a prečo,
- ako závod prežil vojnové časy,
- čo sa stalo s odevným závodom po nástupe komunistického režimu,
- s ktorými závodmi sa Makyta spájala,
- koľko ľudí v závode pracovalo,
- ako závod prežil privatizáciu,
- na čo sa postupne závod transformoval,
- v akom režime funguje odevný závod v Púchove dnes,
- ktoré známe mená nosia modely z Púchova,
- ako sa v minulosti v závode pracovalo.
"V neľahkých predvojnových časoch sa odevná firma z Prostějova Arnošta Rolného dostala pod vplyv nacistického Nemecka. V existujúcich závodoch museli presedlať zo šitia dámskych a pánskych odevov na výrobu vojenských uniforiem," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Makyta, a. s.