POVAŽIE. Cestovanie po lekárňach aj do vedľajšieho kraja je v posledných týždňoch stále častejšie.
Pacienti zháňajú predpísané antibiotiká, ale aj lieky na chronické ochorenia a voľno predajné lieky.
Lucia Kráľovičová musela svojho lekára kontaktovať trikrát, aby jej predpísal iný liek, ktorý bude v lekárni dostupný.
Matky s deťmi tiež riešia problémy s nedostupnými liekmi, nielen na predpis ale aj voľnopredajnými. Ak nemajú odskúšanú účinnosť a dobrú odozvu detského organizmu na konkrétny liek, do zmeny idú s neistotou a obavou.

Výpadky sa podľa rezortu zdravotníctva dotýkajú viacerých skupín liekov a nielen na Slovensku.
Pacienti majú možnosti obmedzené, štát takisto. Pokiaľ výrobca liek nevyrába, ani výnimočný stav nedokáže zabezpečiť jeho dodávky.
Počas zimného obdobia, keď ľudia častejšie trpia respiračnými ochoreniami, je výpadok najmä antibiotík veľký problém.
Lekárnici zisťujú dostupnosť liekov aj v iných pobočkách lekární a potom nastupuje lieková turistika. Keď však pacient nemá nikoho blízkeho, kto by po liek vycestoval, musí si poradiť sám.
Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv denne aktualizuje zoznam liekov, ktoré sú nedostupné. No ak má niektorý výpadok viac ako 60 dní, môžu ho vyradiť natrvalo.
Pacienti sa v posledných týždňoch stretávajú aj s výpadkom generických liekov a hľadajú iné alternatívy. Z prihraničných obcí ľudia vedeli zháňať potrebné lieky v susedných štátoch, no aj tam dochádza k výpadkom.
Niektorí lekári si už iniciatívne sami prezerajú denne aktualizovaný zoznam nedostupných liekov a pacientom predpisujú iba liečivá, ktoré dostupné sú.
No napríklad po vyšetrení v pohotovostnej ambulancii sa môže stať, že sa v akútnom stave sa k lieku pacient nedostane a na druhý deň musí lekára navštíviť alebo kontaktovať opätovne.
V článku sa dočítate:
- Prečo sú niektoré lieky nedostupné,
- ako riešia výpadky liekov pacienti,
- ktoré lieky sú nedostupné,
- kde nájde pacient zoznam liekov, ktoré majú výpadok,
- aké sú možnosti riešenia rezortu zdravotníctva tejto situácie.
Až na štvrtý pokus
Lucia Kráľovičová išla k lekárovi s horúčkami a respiračným ochorením.
„Ledva som sa hýbala, mala som horúčku a bolesť hrdla takú, že som ani prehĺtať nedokázala. Najskôr som absolvovala test na Covid-19, s negatívnym výsledkom. Lekár mi teda predpísal bežné antibiotiká. Išla som si recept vybrať do lekárne a tam prišlo prekvapenie. Liek bol nedostupný na celom Slovensku.“