Ceny energií výrazne stúpli a domácnosti sa snažia ušetriť. Dôležité však je, zachovať komfort rodiny a zdravé prostredie v domácnosti. Stiahnuť termostatickú hlavicu na radiátoroch a zatvoriť okná nie je správny prístup. V konečnom dôsledku sú škody v domácnosti vyššie, ako by bola faktúra za teplo.
Podstatné je, aby z domu alebo bytu neunikalo teplo a nehromadila sa nadbytočná vlhkosť. Práve oprimálna vlhkosť je kľúčom ku komfortu a zdravému prostrediu v domácnosti.

Odborník na zdravé bývanie Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení radí, ako sa postarať o svoju nehnuteľnosť, aby bola rodina aj stavba zdravá a faktúry za energie nižšie.
V rozhovore sa dočítate
- aké chyby robia ľudia pri vykurovaní a vetraní domácností,
- prečo nie je dobré vypnúť kúrenie úplne,
- prečo je podstatné presné meranie teploty a vlhkosti,
- ako ovplyvňuje spotrebu v domácnosti kvalita a správna montáž okien,
- čo je dôležité vyriešiť pred zavedním alternatívneho zdroja vykurovania.
Kvôli zvýšeným nákladom na energie vo väčšine domácností začali viac šetriť na vykurovaní. No len málokto sa poradil s odborníkom. Ako na to, aby bol efekt dostatočný a zároveň si ľudia nezhoršili komfort bývania?
V súčasnej dobe raketovo rastúcich a nezvyčajne vysokých cien energií ide predovšetkým o to efektívne hospodáriť s energiami a racionálne znížiť tepelnú náročnosť budov.
Odporúčam ako prvú vec zistiť, na akú skutočnú teplotu svoj domov vykurujeme. Nejde iba o to znížiť teplotu na 18 stupňov. Pokiaľ naozaj zmeriame teplotu u seba doma, budeme sa možno diviť, ale na teplomere nám bude svietiť číslovka 25 až 26 stupňov. K rovnakému výsledku došli vedci vo Fínsku aj štúdie univerzity v Zürichu. Potom by som odporučil teplotu o dva až tri stupne znížiť. Pri teplote okolo 21 stupňov sa budeme lepšie cítiť, učiť aj odpočívať.