Časté respiračné ochorenia členov v domácnosti môžu mať príčinu v samotnom prostredí domu alebo bytu. Zvýšená vlhkosť je skvelým prostredím pre vznik plesní nielen na potravinách, ale aj na stenách. Pleseň sa dokáže usadiť aj priamo v omietke.
Nie všetky typy plesní sú viditeľné na prvý pohľad, môžu sa roky skrývať v škárach a za nábytkom. Niektoré druhy sú však veľmi nebezpečné, spôsobujú astmu, ale aj ochorenia obličiek a dokonca rakovinu pečene. Obzvlášť nebezpečné sú pre malé deti a tehotné ženy.

V domácnosti sa často vyskytuje aj druh plesne, ktorý zamoril medzinárodnú vesmírnu stanicu.
Príznakov, že máme domácnosť plesňou zamorenú, je viacero. Odborník na zdravé bývanie Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení vysvetľuje, prečo plesne v domácnosti vznikajú a ako s nimi bojovať, aby sme mali zdravé prostredie na život.
V rozhovore sa dočítate
- čo býva častou príčinou plesní v domácnosti,
- ako môžeme plesni predchádzať,
- ako sa plesní zbavíme, keď ich už doma objavíme,
- aké ochorenia spôsobujú plesne v domácnosti.
Čo všetko spôsobuje plesne v domácnosti?
Plesne sa vytvárajú v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou vzduchu, kde obvykle bývajú dôvodom zle namontované okná, nedostatočné tepelné izolácie či vetranie.
Plesne sa pritom môžu šíriť všade. Na omietkach, tapetách, dreve aj plastových povrchoch. Hlavne v chladnom období. Teplý vzduch v interiéri totiž koncentruje vlhkosť, ktorá kondenzuje na chladných stenách, rámoch, oknách. A tam sú aj ideálne rastové podmienky pre spóry plesní.
Ako pleseň odstrániť?
Keď uvidíme na stene pleseň, spravidla siahneme po dezinfekčnom prostriedku. Odporúčam radšej použiť koncentrovaný alkohol ako prípravky s obsahom chlóru. Tie poškodzujú výmaľbu. Ale pozor, chémia na silnejšiu pleseň nestačí.
Odporúča sa odstrániť ju aj mechanicky, oškrabať pritom nielen maľbu, ale aj zasiahnutú omietku. Akciu vždy vykonávame za vlhka a s použitím ochranných pomôcok, ako sú rukavice, respirátor a ochranné okuliare.