POVAŽSKÁ BYSTRICA. Samosprávy musia postupne rozširovať materské školy. Podľa nového legislatívneho návrhu, ktorý už schválila vláda SR, má byť každé dieťa od troch rokov prijaté na vzdelávanie do materskej školy. Zabezpečiť to však musia samosprávy, ktoré sú zriaďovateľmi materských škôl.
Už teraz prakticky neexistuje obec alebo mesto, kde by bol prebytok voľných miest v materských školách. V obciach na strednom Považí v posledných rokoch realizujú projekty na rozširovanie počtu miest v materských školách, tie však stačia akurát na umiestnenie detí, ktoré v obciach pribúdajú.
Návrh zákona však hovorí, že pokiaľ nebude miesto v materskej škole v mieste bydliska, samospráva zabezpečí prijatie dieťaťa v inej materskej škole. Je to teda ďalšia kompetencia, ktorú musia samosprávy zvládnuť.

Rodičia sa pýtajú, ako bude prax vyzerať a ako bude prebiehať rozhodnutie, kam ich dieťa umiestnia, vrátane súkromných zariadení. Aj tie sa totiž budú počítať do zoznamu predškolských zariadení.
V súkromných materských školách sa platí mesačný poplatok, ktorý je rozdielny podľa zariadenia a tiež lokality. Rodičia teda chcú vedieť, či im štát v takom prípade prizná príspevok na úhradu poplatku, a samosprávy sa zasa zaujímajú, či aj takýto prípadný príspevok nebudú musieť hradiť zo svojich obecných a mestských rozpočtov.

V Považskej Bystrici a mestských častiach je aktuálne 17 mestských materských škôl, ktoré navštevuje niečo viac ako 1 200 detí. Rezort školstva spustil výzvu na rozširovanie materských škôl, zapojiť sa však môžu iba samosprávy, kde je výrazný nárast počtu detí.
Zámerom ministerstva zdravotníctva je zlepšiť prístup ku kvalitnému predprimárnemu vzdelávaniu a tiež zvýšiť inklúziu žiakov.
Materské školy musia dofinancovávať
V Považskej Bystrici je otázka počtu miest v materských školách skomplikovaná aj nedostatočným financovaním zo strany štátu.
V článku sa dočítate
- ako sú na tom s materskými školami samosprávy v regióne stredného Považia,
- koľko miest pre predškolské vzdelávanie je v Považskej Bystrici,
- čoho sa obávajú po zmene zákona rodičia,
- prečo sa vynára otázka o možných špekuláciách,
- prečo samosprávy rozširovanie nestíhajú.
Radnica si na prevádzku zariadení v meste musí zobrať úver, keďže veľkou ranou do mestského rozpočtu je aj doplácanie účtov za materské školy.
„Obrovským problémom je situácia v materských školách. Normatív, ktorý dáva štát, absolútne nepostačuje na to, aby zaplatili mzdy, energie a ďalšie náklady. Bez opatrení to nebude fungovať,“ povedal primátor Karol Janas po zasadnutí mestského zastupiteľstva.