POVAŽSKÁ BYSTRICA. Náhly krach dvoch amerických bánk a jednej švajčiarskej, pod ktorú patrí aj rakúska matka jednej zo slovenských bánk, vyvolal medzi ľuďmi neistotu. Pýtajú sa, či sú ich financie v bezpečí a taktiež či majú urobiť nejaké preventívne opatrenia.

Podľa odborníkov je pre banky ohrozujúce najmä panické vyberanie hotovosti ich klientov. Preto je dobré zachovať pokoj a dôverovať slovenskému bankovému systému, ktorý je dobre zabezpečený. Keď majú ľudia vysoké sumy v hotovosti, prispieva to aj k zvyšovaniu inflácie.
Dočasné výkyvy smerom nadol môžu pocítiť klienti, ktorí majú svoje financie investované v akciách. Trhy totiž poznačí pri podobných udalostiach neistota a tak sa zbavujú rizikových aktív. Ani to však nie je dôvod na paniku.
Práve naopak, aj v čase vysokej inflácie a neistote na akciových trhoch majú ľudia stále dostatok možností, ako svoje úspory nechať zarábať. Stačí dodržať niekoľko zásad, ktorými riziko minimalizujete.
František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO vysvetlil, ako sú zabezpečené vklady klientov na Slovensku, do čoho sa v čase vysokej inflácie oplatí investovať, ako minimalizovať riziko straty, aj či hrozí ďalšia finančná kríza, ktorú sme pred niekoľkými rokmi zažili a ovplyvnila všetky sféry života aj na Slovensku.

Neistotu u klientov bánk aj na Slovensku vyvolal krach dvoch amerických a jednej švajčiarskej banky. Majú sa Slováci obávať o svoje financie? Ako sú vklady zabezpečené?
Banky fyzických osôb sú chránené Fondom ochrany vkladov do výšky 100-tisíc eur na jedno rodné číslo. Klienti slovenských bánk sa nemusia obávať.
V rozhovore sa dočítate
- či je potrebné mať obavy, že by krach zasiahol aj klientov slovenských bánk,
- ako vklady na Slovensku zabezpečuje Fond ochrany vkladov,
- ako majú ochrániť svoje investície ľudia, čo nakupujú akcie,
- ako minimalizovať riziko straty pri investovaní,
- ako aj v čase vysokej inflácie a poklesu trhov nechať svoje peniaze zarábať,
- Plus: anketa medzi obyvateľmi Považia.
Ako sú na tom investície Slovákov? Ovplyvní tento krach bánk hodnotu akcií, v ktorých majú investované svoje financie smerom nadol?
Takéto udalosti prinášajú na finančný trh nervozitu. Investori sa potom zbavujú rizikových aktív, v dôsledku čoho môžu trhy z krátkodobého hľadiska klesať.