Stále sa nájdu ľudia, ktorým pojem finančná gramotnosť veľa nehovorí. Patria medzi nich aj niektorí seniori. Veľakrát bankám nedôverujú, obávajú sa, že sa k svojim peniazom nedostanú.
Odborníčka tvrdí, že stále žijú v dobe, kedy sa hovorilo, že najväčšou istotou je mať svoje úspory pri sebe.
Ako hodnotíte svoju finančnú gramotnosť?
Hlasovanie otvorené:
od: 17.04.2023 10:55
Zlú finančnú gramotnosť však majú aj mladí, ktorí s digitálnymi technológiami problém nemajú. Aj keď si myslia, že o peniazoch vedia všetko, opak je pravdou.
Najčastejším problémom je nízka ostražitosť pri používaní elektronického bankovníctva.
Martina Nádaská, lektorka finančnej gramotnosti hovorí, ako môžeme seniorom pomôcť, aby sa nestali obeťou podvodov, prečo sa obávajú bankových produktov ale aj o tom, že zveľaďovať svoje úspory môžeme v každom veku.

Ako môžeme všeobecne charakterizovať finančnú gramotnosť? Kedy môžeme povedať, že človek má dobrú a kedy nedostatočnú finančnú gramotnosť?
Každý človek sa s ňou stretáva dennodenne. Pri bežných nákupoch, pri rozhodovaní či niekam pôjde autom alebo bicyklom, alebo či niekomu požičia peniaze a uvedomuje si, aké sú s tým spojené príležitosti a riziká. Paleta je jednoducho obrovská. Základom je mať pod kontrolou svoje príjmy a výdaje.
Výsledkom finančnej gramotnosti je, že si človek uvedomuje hodnotu peňazí, uvažuje nad tým, ako túto hodnotu legálnym a primerane bezpečným spôsobom chrániť a zvýšiť.
V rozhovore sa dočítate
- čo je to finančná gramotnosť,
- prečo sú seniori ohrození podvodníkmi,
- prečo seniori nemajú problém s internetom ale s elektronickým bankovníctvom áno,
- ako seniorom pomôcť, aby sa zlepšila ich finančná gramotnosť,
- či sú na tom mladí ľudia v oblasti financí lepšie.
Ak sa dajú dokpopy zdravý sedliacky rozum, finančná gramotnosť, intuícia a schopnosť neveriť všetkému, čo vyzerá na prvý pohľad lákavo, potom máme čo dočinenia s finančne inteligentným, čiže finteligentným človekom. Taký človek má schopnosť „naučiť peniaze, aby robili ďalšie peniaze“, je systematický, prispôsobivý a nenechá sa obalamutiť. Skvelé je, že sa to dá naučiť. Len treba chcieť.
Ako sú na tom seniori na Slovensku? Často vidíme, že sa stávajú obeťami podvodov, doma držia veľké obnosy peňazí, ktoré potom vyhodia podvodníkovi z okna alebo vložia na cudzí bankový účet. Začnime tým, prečo vlastne majú ľudia na Slovensku často veľkú hotovosť schovanú doma a či to súvisí s finančnou gramotnosťou?
Seniori sú veľmi zraniteľná skupina nielen na Slovensku. Ako ste správne konštatovali, častokrát mávajú životné úspory tak povediac „poruke“. Tým sa stávajú atraktívnym cieľom pre bezcharakterných podvodníkov.