POVAŽSKÁ BYSTRICA/ PÚCHOV. Mestá v regióne zavádzajú množstevný zber odpadu. Týka sa zatiaľ obyvateľov v rodinných domoch.
Oproti minulosti nastala zmena vo vypočítavaní poplatkov na základe objemu zmesového komunálneho odpadu, ktorý domácnosti vyprodukujú.
Považská Bystrica a Púchov znížili frekvenciu vývozu odpadu spred rodinných domov na raz za dva týždne.
Individuálne poplatky na základe podrobných štatistík o vývoze odpadu z jednotlivých domácností majú už dlhšie v niektorých obciach.

Takýto systém sa osvedčil, i keď zo začiatku boli voči nemu niektorí skeptickí.
Najväčším problémom domácností je separovanie bioodpadu. Ten sa na skládke nerozloží rovnako, ako keď je správne zhodnotený. Vzniká skleníkový plyn, ktorý urýchľuje klimatickú krízu.
Odborníčka na inteligentný systém odpadového hospodárstva Martina Gaislová z firmy JRK Slovensko hovorí, že zmeny v odpadovom hospodárstve budú postupne nevyhnutné všade.
Samosprávy totiž musia znižovať objem skládkovaného odpadu a to je možné iba zvýšením vyseparovanej zložky. Ľudia teda musia byť motivovaní, aby zmesového odpadu produkovali čo najmenej.
V článku sa dočítate
- Prečo v mestách na Považí zavádzajú množstevný zber odpadu,
- aké sú skúsenosti z obcí, kde majú tento systém už niekoľko rokov,
- prečo je dôležité aktívne sa do nového systému zapojiť,
- s ktorou komoditou separovaného odpadu majú ľudia najväčší problém,
- aký je dopad bioodpadu na skládke na nás všetkých,
- ako si môžu domácnosti znížiť finančné náklady pomocou separovania odpadu.
Domaniža je popredu
V obci Domaniža funguje elektronická evidencia odpadu z domácností už od roku 2020, systém zaviedli v okrese Považská Bystrica ako prví.
„Získali sme tak informácie potrebné pre spravodlivejšie určovanie miestneho poplatku a celkové riadenie odpadového hospodárstva. V obci sa elektronicky eviduje zmesový komunálny odpad a tiež triedené odpady, teda plasty, papier, tetrapaky a kovy,“ povedal František Matušík, starosta Domaniže.