Výkyv na krivke z monitorovacej stanice, ktorá sleduje rádioaktivitu v ovzduší, vystrašil aj niektorých obyvateľov Považskej Bystrice.
Internetom sa rýchlo šírili neodborné výklady a hypotézy, ktoré sa vzápätí ukázali ako hoax. Polícia už upozornila, že ide o ruskú informačnú operáciu a pomáha pri nej aj ruská ambasáda. Hoaxy šíria na sociálnych sieťach ruské a slovenské dezinformačné účty.
Cieľom šírenia hoaxu je podľa polície vystrašenie Ukrajincov a susediacich krajín. Tiež spôsobenie chaosu a paniky i zníženie podpory Ukrajiny zo strany spojencov.
Žiadny rádioaktívny mrak nie je ani nad Poľskom, Slovenskom alebo Českom.
Úrad verejného zdravotníctva:
- Radiačná situácia na území Slovenskej republiky je aktuálne štandardná. Neboli zaznamenané žiadne odchýlky od bežne meraných hodnôt dávkových príkonov žiarenia gama. Na akékoľvek zmeny a prítomnosť umelých rádionuklidov v ovzduší sme pripravení promptne reagovať.
Išlo o bežný jav, ktorý stanice monitoringu zaznamenajú niekoľkokrát počas roka. Súvisí s počasím a šírenie paniky nie je na mieste.

Taktiež je v našich končinách zbytočné zháňať jódové tablety a zdraviu škodlivé ich bezdôvodne užívať. Napriek tomu ľudia stále tieto tablety zháňajú.
Odborníčka na jadrovú bezpečnosť Dana Drábová v rozhovore priblížila príčiny podobných javov, vysvetlila aj fungovanie munície s ochudobneným uránom, prečo nie sú potrebné obavy z prípadného výbuchu reaktora v Záporoží vplyvom ostreľovania elektrárne ruskými okupantmi, ale aj rozdiel medzi haváriou jadrového reaktora a výbuchom jadrovej bomby.
V rozhovore sa dočítate
- aké sú príčiny výkyvov meraní hodnoty rádioaktivity v Poľsku, na Slovenku a v Čechách z posledných dní,
- prečo sa tento jav opakuje,
- ako funguje munícia s ochudobneným uránom,
- aký je rozdiel medzi výbuchom jadrovej bomby a jadrovej elektrárne,
- ako sú jadrové elektrárne zabezpečené,
- prečo nás nemôže ohroziť ani prípadná havária elektrárne v Záporoží,
- aké hodnoty rádioaktivity dostávame pri RTG vyšetrení.
Internetom začali kolovať grafy a k nim neodborné výklady o zvýšenej radiácii v Poľsku. Ľudia to pripisovali protitankovej munícii. Slovenský hydrometeorologický ústav zaznamenal množstvo telefonátov od ľudí, ktorých tieto hodnoty vystrašili. Ako teda funguje denný monitoring radiácie a čo výkyv krivky znamená? Ako často k takýmto javom dochádza?
Graf výsledkov monitorovania radiácie z Poľského mesta Lubliniec ukazuje pomerne častú situáciu. Krátkodobý nárast hodnôt gama radiácie je bežný na všetkých monitorovacích staniciach po celej Európe. Staníc je zhruba 5-tisíc.
Stretávame sa s ňou niekoľkokrát do roka. Je obvykle vyvolaná vymytím dcérskych produktov radónu, ktoré sadajú na prachové častice v ovzduší, dažďom. Produkty rozpadu radónu, čo je plyn, ktorého malé množstvo je vo vzduchu stále, sú pevné látky teda kovy a ich drobné čiastočky sú súčasťou "poletujúceho prachu".