POVAŽSKÁ BYSTRICA. Počas niekoľkých dní v prvej polovici júna hospitalizovali vo Fakultnej nemocnici Trenčín osem pacientov s kliešťovou encefalitídou. Keďže išlo o veľký počet prípadov v krátkom čase z jednej lokality, z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici (RÚVZ) začali preverovať okolnosti prenosu infekčného ochorenia.

Sedem pacientov bolo z regiónu stredného Považia, iba jeden sa však nakazil prenosom z prisatého kliešťa. Ostatní pacienti dostali vírusové ochorenie z nepasterizovaných mliečnych produktov. Nakoľko je výskyt kliešťovej encefalitídy v okresoch Považská Bystrica, Púchov a Ilava veľmi vysoký, vedúca oddelenia epidemiológie RÚVZ Eva Jurdíková vyzýva na ostražitosť a odporúča vyhýbať sa konzumácií nepasterizovaných mliečnych výrobkov.

Sedem prípadov za týždeň
Začiatkom mesiaca jún začali pribúdať pacienti s podozrením na kliešťovú encefalitídu zo stredného Považia. „Od prvého do siedmeho júna bolo na RÚVZ so sídlom v Považskej Bystrici nahlásených sedem prípadov kliešťovej encefalitídy. V šiestich prípadoch boli faktorom prenosu nepasterizované výrobky z ovčieho mlieka, v jednom prípade prisatie kliešťa,“ povedala Eva Jurdíková, vedúca oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu vereného zdravotníctva v Považskej Bystrici.
V článku sa dočítate
- kde našli ložisko nákazy kliešťovou encefalitídou,
- aké opatrenia zaviedli úrady,
- ako sa ľudia nakazili,
- ako je možné toto ochorenie liečiť,
- aká je účinná prevencia,
- prečo je rizikové konzumovať nepasterizované mliečne produkty,
- ako správne vybrať kliešťa,
- či je možné zaočkovať sa aj v lete,
- ako sú na tom pacienti s kliešťovou encfalitídou.
U každej osoby chorej na kliešťovú encefalitídu podľa Evy Jurdíkovej prebieha epidemiologické vyšetrovanie na zistenie pravdepodobného faktoru prenosu nákazy.