DUBNICA NAD VÁHOM. Carving je druh umenia. Ide o umelecké vyrezávanie do ovocia a zeleniny. Oľga Barcíková z Dubnice nad Váhom sa carvingu venovala 19 rokov. V Púchove vyučovala kuchárov. Najskôr chodila na súťaže s varením, potom aj na tie carvingové. Hoci už je na dôchodku, vychovala niekoľko úspešných pokračovateľov a pomohla vytvoriť česko-slovenský carvingový tím.
Mohli by ste bližšie opísať carving?
Carving je umelecké vyrezávanie do ovocia a zeleniny. Pochádza z Ázie a rozšírilo sa aj k nám, do Európskych štátov. Začalo asi v 7. storočí v Číne, kde vyrezávanú zeleninu dávali na cisársky stôl, ako dekoráciu. Bolo to vyjadrovanie vďaky Bohu za dary prírody.
V Ázií vyrezávajú do koreňa taro, ktorý veľmi dlho vydrží. My vyrezávame zo zeleniny, čo tu máme. Čo vyrežeme, môžeme do troch dní zjesť. Ale z koreňa taro je to ako vyrezané do dreva, vydrží niekoľko mesiacov. Umelci z Ázie vedia vyrezať krásne veci, úplne detailne. K nám, do Česka a Slovenska, to doniesol a spopularizoval Luděk Procházka z Čiech, ktorý sa tomu priučil v Ázií.
DOČÍTATE SA
- Ako prebiehajú súťaže v carvingu,
- ako vznikol česko-slovenský tím,
- či má carving u nás svojich nasledovníkov.
Z čoho sa teda vyrezáva u nás?
My vyrezávame do všetkej zeleniny a ovocia, ktorá je tvrdšia. Napríklad jabĺčka, slivky, marhule, broskyne. A zelenina všetka. Koreňová zelenina, mrkva, zeler, kaleráb, biele a červené reďkovky, tekvice, melóny, cukety.
Ako ste sa dostali ku carvingu?
Prišla som robiť na strednú odbornú školu hotelových služieb a obchodu v Púchove. Vyučila som sa tam a v roku 1993 som nastúpila ako majsterka odborného výcviku. Za odmenu som šla do Viedne, kde sme boli na gastronomickej výstave. Tam som videla vyrezávanú zeleninu. Bola som prekvapená, že kuchári niečo také robia. Očarilo ma to.