PÚCHOV. V mestskej časti Vieska – Bezdedov plánuje investor výstavbu rodinných domov na ploche viac ako sedem tisíc metrov štvorcových. Z tohto zámeru majú obavu miestni aktivisti na ochranu prírody a preto spísali petíciu proti výstavbe a na záchranu vzácneho živočícha, ktorá je stále aktívna na internete.
Argumentujú, že projekt zničí biotop vzácneho živočícha a príroda okolo Púchova utrpí nenapraviteľné škody. V lokalite, kde investor naplánoval výstavbu viac ako desiatky rodinných domov, migruje zákonom chránená salamandra škvrnitá a ľudia sa obávajú, že projekt bude znamenať koniec populácie tohto obojživelníka.
Investor projekt obhajuje s tým, že celá výstavba a aj samotné domy a ich okolie sú plánované s čo najväčšou citlivosťou k životnému prostrediu. Na ťahu je Odbor životného prostredia Okresného úradu Púchov, nakoľko práve prebieha územné konanie v plánovanému stavebnému projektu.
V článku sa dočítate
- prečo je salamandra stavebným projektom ohrozená,
- čím argumentuje investor,
- ako budú úrady ďalej postupovať,
- o čom hovorí petícia,
- aké škody v prírode by mohli vzniknúť.
Terénne úpravy môžu znamenať koniec salamandry
Lokalita Vieska – Bezdedov, časť mesta Púchov, je atraktívnym miestom pre výstavbu a život. V posledných rokoch mestskú časť vyhľadáva stále viac najmä mladých rodín. Priaznivé podmienky pre život prilákali aj investora, ktorý sa rozhodol postaviť vo Vieske trinásť rodinných domov.
Projekt podľa slov zástupcu spoločnosti investora pripravili maximálne šetrne s ohľadom na životné prostredie. Vypísanie petície za záchranu salamandry, a teda proti výstavbe rodinných domov, vidia ako snahu prekaziť ich plány.
„Petíciu vnímame ako účelovú so zámerom zmariť náš zámer vybudovať v tejto peknej lokalite novú zónu pre bývanie pre mladé rodiny, ktoré chcú žiť v kvalitnom priestore šetrnom k životnému prostrediu,“ vyjadrili sa k petícii zástupcovia investora projektu zo spoločnosti Prorea, s.r.o..

Iniciátori petície však trvajú na tom, že aj keď má byť podľa projektu v lokalite výstavby zachovaného množstvo zelene, migračná trasa, a teda samotný chránený živočích bude ohrozený samotnou výstavbou.
„Salamandra migruje z priľahlého lesa do Bieleho potoka, keďže k rozmnožovaniu potrebuje vodnú plochu. Miestni obyvatelia tohto živočícha evidujú aj u seba vo dvoroch,“ povedal iniciátor petície Juraj Kapuš, zakladateľ OZ Stromy zdravia.
Ako ďalej aktivista uviedol, stavebné práce na území, kde sa chránený druh obojživelníka vyskytuje, by mohli ohroziť životný cyklus salamandry škvrnitej. „Pri stavbe má byť použitá ťažká stavebná technika. Takouto výstavbou sú podľa nás ohrozené migračné trasy tohto vzácneho živočícha.“
Projekt má zasahovať na lúku až k lesu, kde salamandra žije v zime. „V projekte, ktorý predložili na posudzovanie príslušným orgánom, sa neuvádza zmienka o posudzovaní ochrany chránených živočíchov v lokalite výstavby,“ uviedol iniciátor petície.