LADCE. Je pýchou obce, jeho najvýznamnejšou pamiatkou aj najstaršou stavbou a šesťdesiaty rok i národnou kultúrnou pamiatkou. Hoci dnes kaštieľ v Ladcoch spadá pod súkromné vlastníctvo, obyvatelia ho dobre poznajú a vnímaný je ako súčasť miestnej identity.
„Kaštieľ a obec Ladce tvoria nerozlučnú jednotu a každý Ladčan ho nosí vo svojom srdci,“ spomína starosta Dominik Koštialik. Pamiatka dostala po rokoch zaslúženú úctu a lepšiu budúcnosť.
Napriek jeho schátranému stavu sa rodina majiteľov spolu s vedením obce, pamiatkarmi či odborným učilišťom zomkli a západnej časti objektu vrátili život. Po získaní vlastníckych práv dali Heisarovci spracovať pamiatkový výskum, z ktorého vzišiel návrh obnovy.

Na rekonštrukciu pritom okrem vlastných zdrojov využili majitelia najmä Granty Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórskych fondov, a to v rámci projektu pod názvom MaHoLa.
Moderné zosúladili s históriou
Ako ešte pred dvoma rokmi avizoval správca grantov, ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, kaštieľ v Ladcoch je dobrým príkladom toho, že historická pamiatka môže nájsť moderné a zmysluplné využitie. Aj s potenciálom pre turizmus a miestnu ekonomiku.
Dnes tak zrekonštruovaný kaštieľ v Ladcoch slúži ako kultúrno-kreatívne centrum.
„Je v ňom zriadená konferenčná miestnosť s prezentačnou technikou a vybavením, ktoré možno využiť na vzdelávacie podujatia. V kaštieli sa snúbi prezentácia miestnej histórie v podobe dvoch expozičných miestností s ponukou v oblasti kultúrneho cestovného ruchu vo forme obchodíku s lokálnymi produktmi,“ približuje nám majiteľka kaštieľa Silvia Da Col Heisar.
Časť priestorov je podľa jej slov vyhradená ako umelecká rezidencia. Možno v nej prespať a kreatívne stráviť čas v priestoroch, ktoré v minulosti obývala šľachta a neskôr, v medzivojnovom období, rádové sestry. „Genia loci tohto unikátneho miesta tu cítiť dodnes,“ dodáva Heisar.

Vnútro objektu prispôsobili súčasnému využitiu, pričom zachovali jeho súlad s pamiatkovými hodnotami.
„Bol dodržaný tvar strechy, na ktorú bola položená nová keramická krytina, dve vežičky získali novú medenú krytinu, boli obnovené všetky inžinierske siete, schodisko vedúce do západného krídla a nový šat na základe výsledkov pamiatkového výskumu získala aj fasáda západného krídla,“ hovorí o spolupráci a rešpektovaní stanovených podmienok Mária Ružôňová, odborná radkyňa z Krajského pamiatkového úradu Trenčín.
Ako tiež opisuje, v interiéri boli obnovené vnútorné omietky, podlahy, okná či dvere.
Celá rekonštrukcia západnej časti kaštieľa bola hradená predovšetkým vďaka spomínaným grantom, konkrétne vo výške 562 861 eur. Ako informuje Silvia Da Col Heisar, necelých 149 620 eur zafinancovali v rámci projektu z vlastných zdrojov. Ako sa však časom ukázalo, práce si vyžiadali investície aj mimo neho. Vlastník tak do objektu vložil ďalších niekoľko desiatok tisíc.