Mraky neveštili nič dobré, a tak sme sa pochopiteľne báli dažďa. Kapiel bolo dostatok, škoda by bolo, ak by vyšla všetka námaha navnivoč,“ skonštatoval na začiatku festivalu Milan Ignácik zo skupiny Alabama. „Zapojili sme všetkých praznovských šamanov, dnes bude pekne,“ tvrdil Anton Gardian, poslanec za prímestskú časť Považskej Bystrice. „Sme pripravení zatancovať si, dúfam, že k tancu strhneme neskôr i divákov,“ hovorí vedúci tanečnej skupiny Maryland z Trenčína Miloš Kuník. Maryland funguje trinásty rok, no jeho tanečníci nie sú poverčiví. „V deväťdesiatych rokoch začali vznikať prvé súbory aj na Slovensku. Bolo to niečo nové, mimo folklóru či moderných tancov. Zrazu vzniklo dvadsať súborov, no nie všetky sa zachovali. Základom našich vstúpení sú vlastná choreografia a stepové tance,“ dodal M. Kuník. Maryland absolvoval uplynulý týždeň jubilejné, sedemsté vystúpenie.
Neznámi prišli zo Šterús pri Vrbovom. „Páči sa nám tu, hoci sme tu prvý raz. Dúfame, že príde viac ľudí, takéto akcie máme radi. Dnes nám chýba huslista, a tak musíme zahrať v päťke,“ povedal Jaroslav Šimo. Podľa jeho slov sa dostali chalani ku country pri ohňoch či opekaní. Skupina vznikla v roku 1999 a začala hrať české a americké pesničky. Neskôr prišla vlastná tvorba. „Hranie na gitare beriem ako odreagovanie, tak som sa vlastne dostal k hraniu na strednej škole počas skúšok. Neskôr som dostal prvú gitaru - starú španielku. Počúvame takmer všetko, najmä americké country, ktorému sa venujeme posledné roky,“ dodal Jaro.
Po prvý raz sa v Praznove predstavil aj Pacipacifik zo Zvolena. Skupina vznikla pred šiestimi rokmi, no v pôvodnom zložení hrá rok. „Na country sme vyrástli a priviedli nás k nemu aj rodičia. Do Praznova sme sa dostali náhodou, organizátori nás oslovili na inom feste. Tých je na Slovensku viac ako dosť, každú sobotu hráme. Úroveň slovenského country sa približuje čoraz viac k českému,“ skonštatoval Michal Weis Čviro.
„Som rád, že sa venuje spevu, podporujem ju. Radi si zaspievame na ceste autom, hoci mojej produkcii sa hovoriť spev nedá,“ povedal priateľ Katky Vráblovej z novodubnického Kerberosu.
Pätica Turkovci to máva so skúškami občas problematické. „Sme z Dolných Vesteníc, Bošian, Krušoviec, Hradišťa. Dve baby v skupine sú akurát, občas ustúpime my im a oni nám. Máme ich hlavne na okrasu,“ tvrdila mužská časť kapely.
Divákov potešilo vystúpenie Zuzky Homolovej, ktorá dodržala sľúbené slovo a po dovolenke na Orave prišla zahrať aj do Praznova, čo brali všetci ako príjemné prekvapenie dňa.
Bohuš Kortman z Kortmanovcov stihol pred festivalom absolvovať Jaskyniarsky týždeň. „Som na dnes pripravený, pretože jaskyniari sú pripravení vždy,“ tvrdil pred vystúpením. To však nebolo posledné hranie rodinnej kapely, teda aspoň jej časti. Pokiaľ sa otec venoval country, synovia si zahrali na ľudovú nôtu na svadbe. Páčili sa aj Dubničania Krok, ktorí si stihli odskočiť pred vystúpením na nákup. „Spestrením bolo polnočné žrebovanie vstupeniek o vecné ceny, a hoci chvíľku spŕchlo, hostí dážď nerozohnal. Príprava na festival bola opäť dlhá a náročná a oddrela si to celá skupina,“ dodáva člen kapely Alabama. Zahanbiť sa nedali ani niektoré subjekty v Praznove a pomohli s prípravou lavičiek, dreva a melioračnými prácami. „Amfiteáter sa „zväčšil“, priestor získal na kvalite. Produkcia zostala v pôvodnej časti, občerstvenie v novej, takže sa „nebijú“. Srdcová záležitosť pritiahla opäť kapely i divákov. V čase tvrdej komercie sa našlo podujatie, ktoré vloží získané prostriedky na ďalší ročník. Opäť bude v Praznove a pod hviezdami,“ skonštatoval M. Ignácik.
Autor: mk