„Na stretnutie pozývame najzručnejších primášov detských hudieb. Vyberieme si lokalitu, v ktorej sa počas týždňa vzdelávajú pod vedením trojice skúsených lektorov,“ hovorí Róbert Faltus, odborný pracovník pre ľudovú hudbu Národného osvetového centra. Tentoraz zvládla na výbornú úlohu hostiteľa Horná Mariková. „Pracovalo sa nám dobre. Po vybratí regiónu sa deti učili repertoár, zameriavali sa na osvojovanie si charakteristickej štýlovej hry, spôsoby ozdobovania melódie, variácie a kolorit, vedenie kapely, zohratosť s kolektívom, vystupovanie...,“ dodal Faltus.
Prihlášok býva neúrekom, no komisia vyberie vždy najlepších. Do Hornej Marikovej sa dostala tohto roku pätnástka dievčat a chlapcov. Tí hrali v počte vždy prím, no teraz sa karta obrátila. „Je tu jedenásť dievčat a iba štyria chlapci,“ rátal s nami R. Faltus. Na stretnutiach vždy niekto vyčnieva. Najviac to bol Jakub Cibira z Liptovského Mikuláša. „Som tu už piaty raz. Získal som nových kamarátov a upevnil si staré priateľstvá. Je to práca i drina, ktorú môžeme zúročiť v živote. Máme aj prestávky, kedy sa dá s kolektívom dobre zabaviť,“ tvrdil člen Ľudovej hudby Cibirovci, ktorá hrá jedenásť rokov. K husliam sa dostal Jakub cez otca, ktorý hral taktiež na husle. „Chcel som vyskúšať aj cimbal, no ľubozvučný zvuk vyhral. Začal som v ZUŠ a pokračujem v „ľudovke“,“ dodal mladý primáš. Okrem hudby sa venuje aktívne futbalu, no živiť by sa chcel muzikou. Chce si užiť prázdniny a na školu veľmi nemyslí. „Vysvedčenie bolo... papierové,“ uzatvára debatu o škole.
„Keď sme začali pracovať s primášikmi, nerobievali sme záverečné prezentačné koncerty. Teraz majú všetci možnosť ukázať, čo sa naučili. Sólo či so sprievodom Považanu. Našou snahou je udržať toto podujatie v okolí Považskej Bystrice, kde sa nám dobre pracuje. Chceme ho pripravovať pre ľudí, ktorých ľudová hudba baví,“ povedal R. Faltus. Malí primášikovia sa predstavili na pódiách v Lednických Rovniach a Považskej Bystrici, kde diváci ocenili ich výkony potleskom.