Počas prázdnin sa amatérski astronómovia schádzajú pod nočnou oblohou
Púchov – Astronomický krúžok v Centre voľného času Včielka vedie Boris Martinák.
Hvezdárne niet široko-ďaleko, no nadšení mladí Púchovčania majú na súťažiach vysokú úspešnosť. Najbližšia hvezdáreň je zriadená v Partizánskom a má pôsobnosť krajskej. „Chodievame do prírody stanovať, pozorovať oblohu. Astronómia sa dá robiť tam, kde je tma. Nie v meste, musíme ísť mimo. Pravidelne chodievame do hoštinského chotára na hrebeň Žrnová, minimálne jedenkrát za mesiac. Ak je nov a pekné počasie, naše zážitky sú o to bohatšie. Starám sa i o leteckých modelárov. Plochy tam máme dosť. „Pletieme“ do toho aj rádioamatérčinu a z kopca vysielame. Vždy máme niečo na práci,“ tvrdí Boris Martinák.
O astronómii sa hovorí, že ak niekoho chytí, je to koníček na celý život. Záujem by mohol byť aj väčší. Je na škodu, že sa jej v škole venuje málo pozornosti a neprávom sa na ňu zabúda. Astronómia je v podstate multispektrálny odbor, začínajúc ekológiou, zemepisom, geológiou, meteorológiou, biológiou... Nakoniec, je spojená s históriou, ktorú astronómia má veľmi bohatú. Ide o najstaršiu vedu, veď čo existuje ľudstvo, pozeráme na hviezdy. A deti venujúce sa astronómii zvládajú v škole určité predmety lepšie, než ostatné, lebo ich to núti naučiť sa niečo viac.
Na medzinárodnej olympiáde v Prahe sa dvaja Púchovčania delili o 8. a 9. miesto. S Alexandrou Mikuškovou ho z kvinty osemročného gymnázia získal Jaroslav Pastorek. „Betka Černeková z Trenčína je tiež skoro ako naša. Vyhrala celoslovenskú súťaž a v Prahe bola druhá. Z 256 ľudí prihlásených do druhého kola bolo 16 Slovákov a do finále sa dostali šiesti.
„Jedna časť na olympiáde boli súhvezdia, treba ich pospájať, pomenovať, prípadne označiť hviezdy, ktoré sa tam nachádzali. V ďalšom teste nás čakali otázky z histórie, o vzdialenejších objektoch a astronomické matematické príklady...,“ hovorí o olympiáde v Prahe mladý astronóm Jarko, ktorý navštívil hvezdárne v Hurbanove, Partizánskom, v Prahe na Petříne a v Hlohovci. Päť rokov chodí do Hoštinej pozorovať perzeidy, a už teraz sa teší na nočnú oblohu. Ako hovorí, vyvlečú si ďalekohľady na kopec, je to najlacnejšie... Jaro vlastní dva ďalekohľady, dva triédry, jeden ako-tak tiež slušný, veci na stanovačku, knihy, astronomické ročenky, ktoré doteraz odoberali. Tento rok už nevychádzajú a astronómovia spoločne komunikujú prostredníctvom internetu. Stačí, aby sa zaregistrovali na astronomických adresách, obratom e-mailom dostávajú aktuálne správy.
Amatérski astronómovia z CVČ Včielka pripravujú 19. ročník Expedície perzeidy od 5. augusta v Hoštinej. Ak sa niekto chce prihlásiť, možnosť ešte je marbo@stonline.sk. No najbližší vesmírny úkaz, čo chcú vidieť, je úplné zatmenie Slnka na budúci rok 29. marca v prijateľnom i finančnom dosahu - v Turecku. Ďalšie zatmenie, možné pozorovať z Európy, bude až v roku 2135.