POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mesto na tri dni ožilo umením rôzneho druhu. Tretí ročník festivalu V novom svetle sa začínal vo štvrtok a končil počas volebnej soboty, čo podľa hlavnej organizátorky Terezy Rusnákovej nebola náhoda.
Na začiatku bol Imro Weiner-Kráľ
„Nápad vznikol tak, že v roku 2021 bolo stodvadsiate výročie narodenia Imra Weinera-Kráľa a mali sme k dispozícií Dom kultúry. Boli to dve vrstvy, jednak vrátiť kultúru do domu kultúry a potom na Imrovu počesť vrátiť umenie do mesta, ale v súčasnej forme,“ opísala začiatky festivalu Rusnáková.
O Weinerovi-Kráľovi hovorí ako o umelcovi, ktorý sa vedel adaptovať na trendy a experimenty a šiel s dobou. Preto sa zamerali na súčasné umenie a umelcov, ktoré sa v Považskej Bystrici neprezentujú až tak často. Účinkujúci a vystavujúci boli na začiatku najmä jej spolužiaci z umeleckých škôl, ktoré navštevovala.
„Najskôr som chodila do Banskej Bystrice, potom do Bratislavy. Nakontaktovala som sa so spolužiakmi alebo ľuďmi z iných ateliérov. Alebo ak nikto niekde bol a niekoho videl, zapísal si meno a potom sa skontaktovali,“ vysvetľuje. Tento ročník bol však svetovejší.
Predstavilo sa veľa ľudí z Česka. „Mali sme viac odvahy a chuť ísť vyššie.“
Umenie rôzneho druhu
Rusnáková a ďalší ľudia, ktorí s organizáciou pomáhali sú podľa ich slov prví, kto sa o takúto formu umenia a festivalu v Považskej Bystrici pokúsil.
„Považská Bystrica je veľkým zdrojom inšpirácie aj v mojej vlastnej tvorbe. Má niečo do seba,“ vysvetlila.
Minulý rok trval festival šesť dní. Rusnáková uznala, že to bolo personálne aj technicky ťažko udržateľné.
Preto sa vrátili ku konceptu trojdňového festivalu. Program sa začínal vo štvrtok, ktorý je podľa organizátorky pokojným dňom, pretože sa pomaly schyľuje k víkendu. Bola diskusia, ale aj koncerty, večer sa premietali filmy.
Piatok bol zameraný na audiovizuálne vystúpenia, kde sa spolupracovalo aj s považskobystrickým gymnáziom. Potom sa program presunul von, k slnečným hodinám.
Boli koncerty s projekciami, koncerty experimentálnej hudby v tme. Stále prebiehala výstava, ktorú mohli ľudia navštíviť. Výstava sa konala v priestoroch kultúrneho centra Cooltajner a kaviarne Koridor. Diel sa mohli ľudia aj dotýkať, niektoré boli navrhnuté tak, aby sa s nimi interagovalo. V sobotu sa program zakončoval takzvanou technokraciou – teda techno rave party.