ILAVA. V Ilave zriadili bistro, v ktorom si ľudia v núdzi môžu zadarmo vyzdvihnúť jedlo. Platia ho iní dobroprajní návštevníci stravovacieho zariadenia.
Podnik však nepomáha iba bezdomovcom alebo ľuďom v sociálnej tiesni. Zamestnávajú v ňom totiž výhradne ľudí so zdravotným postihnutím.
V rámci Slovenska ide o unikátny projekt, ktorý okrem Ilavy tento rok spustili i v Trenčíne.
Systém vznikol náhodou
Sociálne bistro založili aby zamestnávali zdravotne znevýhodnených.
„Ja sám mám dcéru na invalidnom dôchodku. Postupne sme zamestnali až 13 invalidov. Najprv sme otvorili bistro v Ilave, neskôr kváskovú pekáreň. Ľudia, ktorí sedávali doma a boli pre každého zamestnávateľa nepoužiteľní, sem prišli a pomaly sa z nich stávali potrební ľudia,“ povedal Tibor Meliš, majiteľ prevádzky.

Nápad, ktorý viedol k založeniu prevádzky, sa zrodil v čase, kedy sa Moravou v roku 2021 prehnalo ničivé tornádo. Majitelia sa v tom čase pripravovali na súťaž vo varení gulášu, napokon ho uvarili a zaniesli obetiam tragédie v Česku.
„Jeden náš známy to dal na sociálne siete a ľudia nám potom začali nosiť veci. Spolu s gulášom sme mali hromadu jedla, ktorú sme zobrali tiež na Moravu. Ľudia nosili veci i potom, ako skončila pomoc pre Moravu,“ priblížil.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aká bola genéza tohto projektu,
- ako výdaj jedla funguje,
- koľko návštevníkov a koľko platiacich majú zhruba denne,
- v akom stave je pobočka v Trenčíne,
- akí ľudia ho okrem bezdomovcov navštevujú,
- ako pomáha bistro samotným zamestnancom,
- ako vnímajú prácu v ňom.
Na prebytok darov od ľudí reagovali tak, že založili v Ilave sociálny šatník. Ten navštevovali bezdomovci, často zúbožení a hladní.
„Pozvali sme ich, nech si dajú polievku. Potom sa to začalo opakovať a tešili sme sa, že chodili. Kým sme systém zaviedli, darovali sme zhruba tritisíc polievok,“ vyčíslil Meliš.
Dobročinnosť si všimli i iní ľudia a do bistra začali nosiť peniaze.
„Prišli k okienku, dali nám dve alebo tri eurá s tým, že to je pre ľudí. Začali sme uvažovať, ako to zjednodušiť. Mnoho ľudí chce pomáhať, no nevedia ako. Spravili sme teda nástenku s nápisom Jedlo zadarmo a ľudia si už mohli konkrétne vybrať, čo chcú zaplatiť, či už pizzu, langoš, šišky, buchty, polievku,“ vysvetlil.
Zaplatiť môžu ľubovoľný pokrm, následne dostanú blok s ich menom, ktorý zavesia na nástenku.