Umelá inteligencia alebo AI (artificial intelligence) je v súčasnosti často skloňovaným pojmom. Stáva sa dostupnejšou, kvalitnejšou a zasahuje do mnohých oblastí života. Textové modely dokážu v okamihu napísať sloh, vyhľadať informácie, napísať email, vytvoriť slogan. Iné modely zas dokážu vytvoriť obrázky alebo prepísať reč na text.
O tom, ako by sa dala umelá inteligencia použiť na školách, sme sa rozprávali s učiteľkou z Považskobystrického gymnázia Annou Jančovou, ktorá využíva mnohé aspekty umelej inteligencie a to, ako s ňou pracovať, učí aj iných.
Máte pocit, že postoj učiteľov voči umelej inteligencii je vo všeobecnosti viac pozitívny, alebo negatívny?
Povedala by som, že je skôr opatrný, rezervovaný. Učiteľom za posledné roky vstúpilo do života veľa technologických noviniek, mnohí ešte „predýchavajú” online vzdelávanie a zrazu je tu zase niečo nové. Väčšina učiteľov nevie, na čo by umelú inteligenciu mohli využívať, a čakajú, či to neprehrmí ako mnohé módne novinky, ktoré prišli a o chvíľu zmizli.

Štítia sa učitelia používať umelú inteligenciu?
Nepovedala by som, že sa štítia. Jednoducho nevedia, čo s ňou. Na rozdiel od Českej republiky, kde sa rozbehlo združenie AI dětem, ktoré školí učiteľov a zdieľa s nimi informácie o novinkách vo svete umelej inteligencie, na Slovensku to nikto systematicky nerobí. Mňa školy pozývajú, aby som im ukázala nejaké základy práce s umelou inteligenciou, a ja to robím nie preto, že by som sa cítila byť odborníčkou v tejto oblasti, ale preto, že zatiaľ je málo možností, ako sa učitelia môžu v tomto smere vzdelávať.
V článku sa dočítate aj:
- Aké mylné predstavy o umelej inteligencii kolujú?
- Má umelá inteligencia v školstve potenciál?
- Ako je možné umelú inteligenciu zapojiť do vyučovania?
- V čom spočívajú najväčšie limity umelej inteligencie v súvislosti s výukou?
Mala by byť viac integrovaná do výuky?
Na Slovensku celkovo málo využívame digitálne technológie v školách. Namiesto toho, aby sme deti naučili, že napríklad mobilné telefóny môžu byť výbornou pomôckou na vyučovaní, mnohé školy ich akékoľvek používanie v škole prísne zakazujú. Kde sa potom deti majú dozvedieť, že telefón a internet nie sú len zdrojmi zábavy, ale môžu urýchliť a zefektívniť prácu v každej oblasti? Na každodenné využívanie umelej inteligencie v školách zatiaľ nemáme ani preškolených učiteľov, ani dobré technické podmienky.
Aké mylné predstavy o umelej inteligencii kolujú?