PÚCHOV. Obyvateľom Púchova sa nepáči neporiadok v okolí stojísk s odpadovými nádobami. Sťažujú sa na preplnené kontajnery, ktoré neoprávnene využívajú ľudia z okolitých obcí alebo podnikateľské subjekty. Problémom je tiež nesprávna separácia.
Mesto Púchov v snahe zamedziť nevhodnému nakladaniu s odpadmi a znečisťovaniu okolia stojísk pristupuje k dôslednejšej kontrole dodržiavania usmernení. Za porušenia hrozí pokuta do výšky 1 500 eur.

Cieľom kontroly je predovšetkým riešenie takzvanej odpadovej turistiky. Tá vzniká v súvislosti s vynášaním smetí z okolitých obcí na územie mesta, hlavne na sídliská v okrajových častiach.
„Verejné stojiská sú určené výlučne pre poplatníkov mesta, fyzické osoby. Mesto dôrazne odporúča využívať na uloženie komunálneho odpadu primárne smetné nádoby v blízkosti miesta svojho bydliska,“ informovala Natália Janíčková, referentka odpadového hospodárstva mesta Púchov.

Taktiež je zakázané, aby obyvatelia rodinných domov a podnikatelia využívali kontajnery na sídliskách.
Ešte sa dočítate:
- Ako bude prebiehať kontrola,
- aké sankcie hrozia,
- aké skúsenosti majú obyvatelia,
- proti čomu sú ešte namierené opatrenia,
- kto zabezpečuje nakladanie so separovaným odpadom,
- aký je súčasný trend v separácii?
Pri závažnejších priestupkoch hrozí pokuta 1 500 eur
Dodržiavanie opatrení bude priebežne monitorovať mestská polícia v súčinnosti s mestom Púchov.
Tá môže na mieste uložiť blokovú pokutu vo výške 33 eur. Ku kontrolnej činnosti využijú kamerové systémy v meste.
„Závažnejšie porušenia v rámci priestupkového konania bude riešiť Mestský úrad Púchov. Fyzickej osobe môže mesto v zmysle platnej legislatívy uložiť pokutu až do výšky 1 500 eur,“ upozornila referentka a vyzvala občanov, aby v prípade zistenia takejto činnosti kontaktovali mestskú políciu alebo jej dokumentáciu zaslali na emailovú adresu: cistestojisko@puchov.sk.
Obyvateľom prekáža neporiadok
Problémom sú preplnené nádoby a neporiadok v okolí stojísk. „Veľakrát som sa večer pri venčení psíka stretla s tým, že pri košoch zastaví auto, vyhádže vrecia len tak na zem a odíde preč,“ povedala Lenka Cabajová, ktorá býva na okrajovom sídlisku v Púchove. S krokmi mesta súhlasí.
Spomenula, že niektoré značky na autách sú z Považskej Bystrice, no je ťažké zhodnotiť, či tu naozaj nemajú trvalé bydlisko.
Obyvateľka Hedviga Šulcová opísala situáciu vnučky, ktorá má síce trvalý pobyt v meste, no býva v novostavbe v obci v blízkosti Púchova. V takýchto situáciách môže dôjsť k mylnému obvineniu.
Lenka Cabajová ďalej doplnila, že sa doma snažia odpad triediť a preto jej prekáža, že ľudia hádžu separovaný odpad do nádob, kde nepatrí, pričom vzniká neporiadok.
Za vytriedený odpad obyvatelia neplatia
Vývoz a spracovanie separovaného odpadu má na starosti OZV (organizácia zodpovednosti výrobcov).
„Je to nezisková organizácia založená výrobcami, ktorej úlohou je okrem iného aj plnenie povinností výrobcov súvisiacich s manažovaním a financovaním triedeného zberu odpadov z obalov a výrobkov z papiera, plastu a skla v mestách a obciach,“ povedala Katarína Kretter zo spoločnosti OZV Envi-pak. Tento princíp sa nazýva rozšírená zodpovednosť výrobcov.
Doplnila, že systém funguje v zmysle kréda „znečisťovateľ platí“. Triedený zber financujú výrobcovia, a preto je pre obyvateľov na celom Slovensku bezplatný.

Aký je súčasný trend v separovaní?
Katarína Kretter si myslí, že ľudia sú čoraz viac ekologicky uvedomelí. Podľa prieskumu pravidelne triedi až 92 % ľudí.
„Významný pokrok vidno aj na štatistických dátach – od roku 2016, kedy bola zavedená rozšírená zodpovednosť výrobcov na Slovensku, významne narástlo množstvo vytriedených zložiek komunálneho odpadu. V roku 2015 sa vyzbieralo 40,53 kg vytriedeného odpadu na obyvateľa, v roku 2022 to bolo 158,49 kg, čo je nárast o takmer 300 %,“ dodala.