POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vo štvrtok 1. februára sa v Považskej Bystrici pri Dome kultúry konal v poradí piaty protest namierený proti súčasnej vláde. Zhromaždenie prebehlo v pokojnej atmosfére, zúčastnených bolo približne 600 ľudí.
S príhovormi vystúpili poslankyňa mestského zastupiteľstva Beáta Brzá, teológ a poslanec za stranu PS Ondrej Prostredník, redaktorka a fotografka Veronika Pilátová a generálny manažér strany SaS Ladislav Kuna. Hudobne protest sprevádzal Chris Ellys.

„Cieľom protestov je ukázať vládnym predstaviteľom, že ľuďom záleží na ich budúcnosti, na spravodlivosti a na ich krajine. Ich staré známe ´vyhraj voľby a môžeš všetko´ nemôže platiť. A aj preto tu dnes spoločne stojíme,“ povedal Juraj Gašpárek, spoluorganizátor za stranu PS.
Občania protestovali proti navrhovaným zmenám v legislatíve, ale aj proti smerovaniu našej krajiny pod vedením súčasnej vlády.
Musíme zachovať právny štát
„V týchto dňoch prebieha kľúčový zápas o budúcnosť nášho štátu. Ak sa nám nepodarí zastaviť mafiánsky balíček Róberta Fica, právny štát v zásade prestane existovať a nastanú zlaté časy pre zlodejov a kriminálnikov,“ povedal Ladislav Kuna zo strany SaS.
Poslanec za stranu PS Ondrej Prostredník povedal, že je neprípustné, aby z práva urobili nástroj na udržanie moci. Na Slovensku je podľa jeho slov veľa ľudí, ktorým záleží na tom, akú krajinu odovzdajú svojim deťom. Preto zhromaždených vyzval k protestom aj naďalej.
Pred protestujúcimi vystúpila aj redaktorka a fotografka Veronika Pilátová. „Na tomto mieste som stála zhruba pred šiestimi rokmi, po zavraždení Jána a Martiny. Hovorila som o strachu a o tom, že by som chcela byť matkou. Zamýšľala som sa, kde to dieťa vlastne privediem? Dnes som matkou päťročného syna a je pre mňa extrémne náročné tu stáť opäť,“ vyjadrila svoje obavy o miesto pre život pre svoje dieťa.
Verí, že predstavitelia vládnej scény budú mať odvahu pozrieť sa do zrkadla a zmeniť svoje postoje.
„Melanchólia sa ťahá vzduchom aj počasím a my Slováci sme už raz takí – uhundraní a zvyknutí na život pozerať v odtieňoch sivej. To nezmeníme, môžeme však zmeniť smerovanie krajiny,“ skonštatovala. Aj Ladislav Kuna ostro vystúpil proti vládnej garnitúre: „Sľubovali pokojné a normálne vládnutie. No je normálne, aby namiesto pomoci ľuďom bolo hlavnou prioritou vlády dostať na slobodu korupčníkov? Robia nám len hanbu!“
Protestujúci cítia zodpovednosť voči spoločnosti
„Prísť protestovať považujem za určitú zodpovednosť voči spoločnosti. Dejú sa veci, ktoré prekračujú hranice a ohrozujú nielen nás, ale hlavne budúcu generáciu. Škody, ktoré táto vláda napácha, budú napraviteľné až za veľmi dlhý čas,“ myslí si účastníčka protestu Barbora Kukučková.
Ivana Gašpárková vidí v protestoch veľký zmysel, lebo nestačí len rozprávať a sťažovať sa doma pri stole, tým sa nič nezmení.

„Som jednoznačne proti rušeniu špeciálnej prokuratúry, proti znižovaniu trestov za korupciu. Chcem, aby tu aj naďalej fungoval právny štát. Chcem spravodlivosť a vymožiteľnosť práva,“ povedala protestujúca Barbora Šuleková.