Alexandra Janošková (12) má za sebou už aj medzinárodné skúsenosti. Tenisu sa venuje od svojich piatich rokov. „V našej rodine hrávali tenis brat aj sestra,“ hovoril jej otec Karol, sám bývalý atlét.
DOČÍTATE SA:
- Akému doplnkovému športu sa venuje Alexandra popri tenise,
- aká je situácia v slovenskom tenise z pohľadu jej otca Karola,
- čo všetko predchádza úspechu.
Janošková sa stala majsterkou Slovenska v kategórii mladších žiačiek do 12 rokov. „Na MSR sa postupuje na základe rebríčka, ktorý sa skladá podľa dosiahnutých výsledkov na regióne. Saška vyhrala majstrovstvá regiónu do 12 aj 14 rokov, takže porážala aj staršie súperky,“ vysvetľoval Janoška.

Zo štyroch regiónov sa postupuje na celoslovenské majstrovstvá. „Okrem toho, že je žiackou majsterkou Slovenska, sa Saške za Spartu Považská Bystrica podarilo minulý rok vyhrať tzv. Fed Cup, celoslovenský projekt.“
Za sebou už má aj medzinárodné merania síl. „Minulý rok som bola na turnaji U12 v Maďarsku a na španielskej Mallorce, takisto aj v Česku. Tento rok by sme sa chceli sústrediť na viac turnajov.“
Najviac nákladov je pri tenise spojených s cestovaním a samozrejme trénovaním. „Nie je to až tak náročné z pohľadu platenia trénera, ale haly. V zimnej sezóne, ktorá trvá šesť mesiacov, stojí hodina v hale okolo 30 eur. A tým, že Saška chodieva na tréningy sama, keďže v okolí nemá rovesníkov, s ktorými by mohla hrávať, tak musí aj platiť sama.“
Tenisom si môže na Slovensku zarobiť iba špička. „Je výborné, že je žiackou majsterkou Slovenska. Ale ak by sa chcela stať profesionálkou, tak by sa musela v juniorskom veku dostať do nejakého rankingu, ktorý vo svete niečo znamená, aby dokázala pokryť tréningové náklady a chodiť na turnaje, žiadne príspevky od štátu nie sú.“
V najbližšej dobe Sašku čaká ďalšie medzinárodné meranie síl. „V kvalifikácii majstrovstiev Európy sme postúpili na hlavný turnaj. Minulý rok som sa vďaka postaveniu v rebríčku dostala do slovenskej reprezentácie, získala som druhý najväčší počet zo všetkých Sloveniek,“ hovorila malá tenisová nádej.
Kvalifikácia sa odohrávala v Rakúsku a malé Slovenky vyhrali svoju skupinu. „Do Inter Cupu, ako sa súťaž nazýva, je prihlásených 28 krajín a osem najlepších postúpilo na záverečný turnaj do Anglicka, medzi nimi aj naše dievčatá,“ hovoril Janoška.
V súčasnosti je situácia v slovenskom tenise zložitá. „Problémy sú hlavne v malých kluboch ako je ten náš, v ktorých nie je základňa taká veľká. Ale musím povedať, že keď deti dosahujú výsledky a sú na špici, tak Slovenský tenisový zväz sa snaží ich podporovať. Vytvára podmienky, aby mohli chodiť na rôzne sústredenia a podujatia. V bratislavských kluboch ako Slávia alebo Slovan sú lepšie podmienky, my si musíme všetko zabezpečovať sami, to je nevýhoda malého mesta.
Ale celkovo si myslím, že doteraz bola v tenise určitá brzda, ale už sa to začalo štartovať, ako aj pri iných športoch. Myslím, že v budúcnosti začneme viac presadzovať v svetovom merítku, nielen v tenise, ale aj iných športoch.“
„Ide mi dobre forehand, horšie mi išiel backhand, ale už som si ho natrénovala, tak je to lepšie. Dobre som na tom aj s podaním. Tenis mi zaberú veľa času, trénujem každý deň a cez víkendy mávam turnaje. Okrem tenisu mám ako doplnkový šport mažoretky,“ hovorila Alexandra.
Talent pri tenise nestačí. „Je veľmi dôležitý, ale nestačí. Máme dohodu, že ak bude poctivo trénovať a bude dosahovať výsledky, tak ju veľmi rád podporím. Všetko robíme preto, aby sme stíhali so špicou. V Slovenskom tenisovom zväze si všímajú talentovaných hráčov, preto aj bola nominovaná do reprezentácie,“ pridal sa Alexandrin otec.
Tenis je u verejnosti zaužívaný ako šport bohatých. „Ale ľudia nevidia, čo všetko tomu predchádza. Obeta musí byť veľká. Napríklad aj na dovolenke trénujeme každý deň, nie každé dieťa to dokáže. Je to obeta jej aj celej rodiny. Úspechy sú super, ale čo im predchádza, že od piatich rokov driluje na tréningoch a robí niečo preto, to nikto nevidí. Ale to je tak v každom športe.“
Časová náročnosť zápasov u malých tenistov je rovnaká ako u dospelých. „Na majstrovstvách Slovenska, kde sa hralo vyraďovacím spôsobom, sme hrali na dva víťazné sety. S vyrovnanými súperkami trvajú zápasy aj viac ako tri hodiny,“ hovorila Saška.

Tenis je z veľkej časti o hlave. „Je to to najdôležitejšie. Moja teta sa venuje meditáciám, meditujem s ňou.“ Pridal sa aj otec Karol. „Hlava je v tenise 40 percent úspechu, mentálny koučing je veľmi dôležitý aj v tomto veku, aby sa hráčka vedela sústrediť. Keď je Saška v pohode, tak jej hra vyzerá úplne inak, ako keď je nervózna.“
Otec silne prežíva dcérine zápasy. „Počas zápasu ju ale „nezvozím,“ smial sa. „Som na ňu tvrdý počas tréningov, ale v zápasoch sa potrebuje dostať do pohody, keď do toho vstupuje rodič, tak to nemá význam. Už sme sa tak naučili, niekedy si neželá, aby som bol na zápase, tak ju čakám na káve.“
„Na záver by sme chceli poďakovať všetkým, ktorí nás podporili. Financie sú dôležité, tento rok chceme absolvovať viac medzinárodných turnajov, ktoré sú veľmi dôležité. Snažíme sa nájsť zdroje, aby sme to mohli absolvovať.“