Starostlivosti o zuby je dôležité učiť už deti, no zároveň ju netreba zanedbávať po celý život. Okrem správneho čistenia zubov doma je v rámci predchádzania mnohým problémom podstatná aj návšteva dentálnej hygieničky.
Viac nám o tom povedala Bc. Marianna Kavská, ktorá dentálnu hygienu študovala na Prešovskej univerzite, ako aj na dvojročnom nadstavbovom štúdiu vo Zvolene.
Kedy je dobré s dentálnou hygienou začať?
Už odmalička. Rodičia by mali byť poučení, že po kŕmení je potrebné dieťatku vytierať priestor pod perou vlhkou gázou po vypití mliečka. Väčším deťom nedávať na noc sladké nápoje. Lepšia je čistá voda, prípadne čaj bez cukru, lebo sladké nápoje postupne poškodzujú sklovinu a môžu vzniknúť takzvané medové zuby. Je dôležité učiť dieťatko, že kefka v ústach je prirodzená vec.
Aj keď si dieťa čistí zúbky samo, treba, aby rodič dočisťoval. Preto, keď príde rodič s dieťaťom ku mne, rodičovi ukážem v ústach dieťaťa, kde sú konkrétne problémy, riziková miesta a ako správne dočisťovať zúbky.
Čo všetko sa na dentálnej hygiene deje?
Na prvom sedení vyšetrím pacienta a urobím si takzvaný index krvácania. Podľa toho zhodnotím, v akom stupni zápalu je ďasno a aký je v ústnej dutine problém. Tiež si zisťujem od pacienta, či ho niečo konkrétne trápi, aké pomôcky používa pri ústnej hygiene a ako často.

Na základe toho si spravím plán ošetrenia. Snažím sa už na prvom sedení prejsť celé ústa, aby sa v danej chvíli pomohlo čo najviac. Nie každý má možnosť sa druhýkrát vrátiť.
Keď je zápal väčší, je sedení potrebných viac. Po každom ošetrení ďasno totiž odpúcha a takto je možné sa postupne dostať k zubnému kameňu, ktorý bol v hĺbke pod bolestivým a opuchnutým ďasnom.
Je dôležité pacientovi ukázať správnu techniku čistenia a odporučiť mu medzizubnú pomôcku vhodnej veľkosti, aby sa snažil do ďalšej kontroly čistiť správne a tým pomáhal znižovať opuch.
Pri dentálnej hygiene sú dôležité pravidelné kontroly, aby čas, keď je ďasno v poriadku, bol dlhší ako čas, kým sa objaví nejaký problém.
V ROZHOVORE SA DOČÍTATE AJ TOTO:
- Aká je správna technika čistenia zubov,
- koľkokrát do roka by mal človek prísť na dentálnu hygienu,
- aké chyby ľudia pri čistení a celkovo zubnej starostlivosti robia.
Kontrolami dosiahneme, aby pacient už nemal taký problém, s akým prišiel prvýkrát. Dentálny hygienik udržiava priaznivú situáciu v ústach, a keď pri kontrole nájde určité nedostatky, upozorní na ne pacienta.
Aká je správna technika čistenia zubov?
Vhodné je mať mäkkú rovnú kefku a prikláňať ju k ďasnu pod štyridsaťpäťstupňovým uhlom, jemne krúžiť a netlačiť, lebo plak je sám osebe mäkký.
Čo sa týka rôznych pomôcok na čistenie, sonických a elektrických kefiek, každý používa to, čo mu vyhovuje. Niekto má perfektnú techniku čistenia s obyčajnou kefkou, niekomu bude vyhovovať zas kefka sonická.
Ale ani najdrahšia pomôcka nebude plniť svoj účel, ak sa s ňou nezaobchádza správne. Sonické kefky odporúčam menej zručným pacientom, hendikepovaným pacientom, pacientom so strojčekom, deťom a ľuďom, ktorí nemôžu z nejakého dôvodu dostatočne otvoriť ústa.
Koľkokrát do roka by človek mal prísť na dentálnu hygienu?
To si určí dentálna hygienička na základe pacientovho stavu. Ak má pacient parodontitídu, tak by mal prísť minimálne dvakrát do roka. Ideálne na jar a na jeseň, vtedy sa vie paradontitída zhoršovať.
Dôležitá je prevencia, s ktorou netreba čakať na odporúčanie zubára. Pacienti by nemali starostlivosť o zuby prenášať na iných, mali by si o to dbať sami. Tí, ktorí chodia ku mne pravidelne, už nechodia s obavami, lebo pri pravidelných kontrolách sú sedenia oveľa príjemnejšie.
Sú to také príjemné stretnutia. Sami povedia, že vidia, že ďasná im už nekrvácajú tak ako v minulosti a sú za to vďační. Takisto mnohí tvrdia, že už nemávajú nové kazy. Mnoho zubárov spolupracuje s poisťovňami, ktoré prispievajú benefitmi aj na dentálnu hygienu, pokiaľ pacient má splnené nimi určené preventívne prehliadky. Čiže treba vyskúšať prekonať možno nejaké obavy a prísť na ošetrenie.

Čomu všetkému pomáhajú pravidelné návštevy predchádzať?
Napríklad kazivosti. Kde okolo zuba ostáva kyslý plak obsahujúci kyselinu, ktorá naleptáva sklovinu, tam vznikajú biele odvápnené škvrny a následne môžu časom vzniknúť kazy. Spravidla ten, kto má veľa kazov, nemáva parodontitídu. A zas sú také prípady, že človek má zdravé zuby, ktoré sa mu kníšu, lebo má aktívne baktérie spôsobujúce parodontitídu. Ale sú aj takí chudáci, čo majú oboje – kazy aj parodontitídu. Všetkým takýmto ľudom môžem dentálnu hygienu vrelo odporučiť.
Takže keď niekto povie, že problémy so zubami boli v rodine a už sa toho nezbaví, je to mýtus?
Áno. Aj keď je parodontitída dedičná, tak sa prevenciou dá podchytiť, pokiaľ nejde o nejakú agresívnu formu, čo je výnimočné. Treba len, aby si pacient uvedomil, že má problém a prišiel s ním. Netreba sa báť ani hanbiť.
Sú nejaké problémy, ktoré vídate najčastejšie?
Tí, čo fajčia, majú pigmentované škvrny na zuboch. Pigmentácia môže nastať aj z častého pitia čajov, červeného vína a farebných nápojov. Často aj v dnešnej dobe vidím zanedbané kazy a nesprávne postavenie zubov. Vtedy pacientovi odporučím konzultáciu ohľadom strojčeka.
Časté sú aj zdrané krčky spôsobené silným tlakom tvrdšej zubnej kefky.
Ako by mala vyzerať ideálna domáca starostlivosť o zuby?
Dôležité je dôkladne si zuby umyť večer. Veľa ľudí si myslí, že musia umývaniu zubov venovať veľa času ráno aj večer. Nie je to pravda, lebo keď si pred spaním dobre umyjeme zuby a medzizubné priestory, ráno to už robiť netreba.
Ráno si stačí šikovne umyť zuby zubnou kefkou s pastou pre svieži dych a bežať si za svojimi povinnosťami bez toho, aby sme sa zdržiavali zdĺhavými procedúrami. Horšie je, keď si necháme nevyčistené miesta okolo zubov na noc. Tam potom baktérie nerušene škodia celú noc.
Keď niekto príde a povie, že si čistí zuby správne, ako poznáte, či má skutočne dobrú techniku?
To poznám. Napríklad podľa toho, ako veľmi ďasno krváca. Alebo keď niekto chodí do väčších medzizubných priestorov len zubnou niťou alebo malou medzizubnou kefkou.
Vtedy ich nevyčistí dôkladne a priestor stále krváca, čo mnohých odrádza ho pravidelne čistiť a vzniká potom začarovaný kruh – opuch, bolesť, zápach z úst a tak ďalej. S týmto všetkým vieme pacientovi naozaj vhodne pomôcť.
Na širšie priestory je potreba väčšia medzizubná kefka, ktorá ich vyplní. Niekedy sa pacient prizná, že nečistí vôbec, niekedy má len zlú techniku alebo má nevhodnú pomôcku. Treba pátrať, kde je ten problém, a vhodne poradiť.
Čo sú chyby, ktoré ľudia pri čistení a celkovo zubnej starostlivosti robia?
Dôležité je správne zubnú kefku prikláňať nielen z vonkajšej časti zuba smerom k ďasnu, ale je potrebné ich čistiť aj z vnútornej strany a snažiť sa prikláňať zubnú kefku aj k ďasnám pri zadných stoličkách. Pacientom, ktorí majú problém dostať sa k zadným zubom z vnútornej alebo vonkajšej strany, odporúčam jednozväzkovú zubnú kefku na dočisťovanie.
Niekedy pacienti nesprávne používajú zubnú niť, nekopírujú tvar zuba a iba si ju vrazia pod ďasno, ublížia si a potom ju nechcú používať.
Zubnú niť treba dať tam, kde sa zuby dotýkajú veľkou plochou a čistia miesta dotyku zubov. Vhodné je niť v zadnom úseku kombinovať aj s medzizubnou kefkou vhodnej veľkosti.
Častokrát sa ma ľudia pýtajú na bielenie zubov, ale pacientom s citlivými zubami a odhalenými krčkami by som ho neodporúčala.
Bielenie tiež nie je vhodné pre tých, ktorí majú veľa plomb, odvápnené zuby, odhalené a citlivá krčky. Takýto zákrok je lepšie skonzultovať s odborníkom, aby neboli nakoniec nespokojní.
Dospelých upozorňujem na lepivé potraviny, ktoré sa nalepia na zuby a pri častom jedení deminaralizujú sklovinu.
Nie sú to len sladké jedlá, ale aj slané tyčinky alebo čipsy. Takže kazy môžu mať aj ľudia, čo nejedávajú sladké keksíky, ale obľubujú slané pochúťky, ktoré obsahujú skryté cukry ako konzervačnú látku.
Ak by som to mohla nejako uzavrieť, netreba sa báť prísť ani sa nechať odradiť známymi, ktorí už na ošetrení boli a často strašia zbytočne, lebo každý z nás má v ústach iný problém, iný prah bolesti.
Treba pochopiť, že ak chceme pomôcť, nemôžeme sa na pacienta len dívať, ale aj ošetrením problémy začať riešiť.
Pri pravidelných kontrolách sú to pekné hygieny pre mňa aj pre pacienta, kedy už len so smiechom spomíname na prvé ošetrenie, keď prišli viac-menej so strachom z neznámeho.