POVAŽSKÁ BYSTRICA. Amfiteáter v Považskej Bystrici je niekoľko desaťročí v žalostnom stave. Schátranú stavbu v centre obývajú bezdomovci. Mesto ho v roku 2008 predalo súkromnému podnikateľovi, ktorý chce na pozemkoch postaviť dva bytové domy.
Už niekoľko rokov prebieha diskusia o pripravovanom projekte.
Mestský amfiteáter sa nachádza v centre mesta v blízkosti Moyzesovej ulice. Jeho pôvodná vstupná brána leží na ohradenom pozemku, ktorý patrí Rímskokatolíckej cirkvi. Tá ho už niekoľko rokov využíva pre účely Katolíckeho domu.

Ďalší vstup vedie cez Moyzesovu ulicu, v časti, kde sa nachádza zástavba rodinných domov. Práve obyvatelia týchto domov v minulosti proti výstavbe bytoviek spisovali petície, nesúhlasili s prechodom cez ulicu.
Investor sa im preto snažil vyhovieť a prístupovú cestu plánuje vybudovať z opačnej strany, v smere od Jánskej ulice, popri Starom cintoríne.
„Približne pred dvoma rokmi sa nám s obyvateľmi podarilo dohodnúť, že Moyzesovu ulicu nebudeme využívať,“ povedal Július Kozák, konateľ spoločnosti Residence Twins. Dohoda znela, že ulica bude slúžiť len pre prejazd v núdzovom režime, napríklad pri vzniku požiaru.
Ešte sa dočítate:
- Prečo je podmienkou výstavby kruhový objazd,
- k čomu sa ďalej spoločnosť zaviazala,
- prečo chcelo mesto prenajať pozemky za jedno euro,
- či bol tento zámer schválený,
- koľko poschodové bytovky plánujú vystavať,
- aká je strata amfiteátra z pohľadu kultúry.
Na vlastné náklady vybudujú kruhový objazd
Hlavnou prístupovou komunikáciou teda bude spojenie popri cirkevnej škole a Starom cintoríne. Keďže ide o veľmi frekventovanú križovatku, kde už dnes častokrát kolabuje doprava, museli hľadať v spolupráci s mestom a dopravnou políciou iné riešenia.
Mestský poslanec Tomáš Bořuta si myslí, že priestor v okolí amfiteátra je už teraz predimenzovaný a nevie si predstaviť, ako bude dopravná situácia vyzerať po výstavbe bytoviek a ako sa zabezpečí bezpečný prechod detí z cirkevnej školy.
„Podmienkou nášho zámeru je, že pred výstavbou bytoviek musíme naprojektovať, vysporiadať pozemky a postaviť kruhový objazd,“ ozrejmil Kozák.
V lokalite vybudujú aj bezpečné prechody pre chodcov.
Požiadavkou mesta taktiež bolo, aby súčasťou novovybudovanej prístupovej cesty boli parkovacie miesta, slúžiace návštevníkom cintorína. Spoločnosť sa taktiež zaviazala vybudovať všetky inžinierske siete, vrátane prekládky pôvodných.
Nájomné za mestský pozemok malo byť jedno euro
Vo štvrtok sa konalo zasadnutie komisie pre financovanie a správu majetku mesta. Na stretnutí poslanci rokovali o návrhu, ktorého zámerom bolo schváliť prenájom mestských pozemkov. Tie majú slúžiť ako prístupová cesta k bytovkám za účelom vybudovania komunikácie a inžinierskych sietí.
„Spoločnosť Residence Twins požiadala mesto o prenájom pozemkov. Nakoľko súčasťou stavby je rekonštrukcia komunikácií, ktoré sú na pozemkoch mesta, je potrebné ich vysporiadať,“ povedal Michal Hamar, prednosta mestského úradu.
Navrhovaná suma ročného nájmu bola symbolické jedno euro.
Tento návrh poslanci neschválili. Hamar však túto sumu považuje za adekvátnu.
„Mesto takto postupuje bežne aj v prípade iných investorov. Spoločnosť bezplatne vybuduje desať parkovacích miest, verejné osvetlenie a zrekonštruuje spevnené plochy pred cintorínom,“ uviedol Hamar.
Problém s výškou nájomného nevidí ani odborník na samosprávy Jozef Božik. „Pokiaľ ide o výstavbu, ktorá je vo verejnoprospešnom záujme, samospráva sa môže takto rozhodnúť. Prenájom však musia schváliť poslanci v poslaneckom zbore,“ uviedol.
Parametre bytoviek sú v štádiu riešenia
Na pozemkoch amfiteátra spoločnosť plánuje vybudovať dva bytové domy spolu s podzemným parkoviskom.
„Vzhľadom na neočakávané investície budeme využívať parametre územného plánu v plnom rozsahu, takže obe bytovky budú zrejme šesťposchodové,“ vyjadril sa Kozák, s tým, že projekt je zatiaľ v štádiu riešenia.
Pôvodný plán počítal s jednou šesť a s druhou štvorposchodovou bytovkou. Pre spoločnosť je navýšenie nevyhnutnosťou, nakoľko pre komplexné riešenie dopravnej situácie a ďalším dôvodom sa im zvýšili celkové náklady na výstavbu.
Z pohľadu kultúry ide o stratu
Predaj v minulosti vyhľadávaného kultúrneho stánku je však stratou pre kultúru. Poslanec Bořuta, ktorý je zároveň manažérom kultúrneho centra Cooltajner v meste Považská Bystrica si myslí, že je škoda, že stav amfiteátra zašiel až tak ďaleko. Prakticky sa z neho stala ruina. Mesto zaň nemá adekvátnu náhradu a nie je ňou ani priestor v okolí fontány, ktorý v súčasnosti využíva na kultúrne podujatia.

„Ľudia nemajú kde zájsť na toaletu, nemajú sa kde občerstviť, nemajú si ani kde sadnúť. Sedenie musia navážať ručne pracovníci PX centra,“ uviedol Bořuta. Podľa neho v iných mestách nastáva renesancia a opravy amfiteátrov, Považská Bystrica žiaľ o túto možnosť prišla predajom pozemkov do súkromných rúk.